Yiyecekler uzun süre nasıl saklanır?


Yiyecekleri aldıktan hemen sonra ilk düşündüğümüz onları uzun süre nasıl saklayacağımızdır. Gerekli özeni göstermediğimizde, aldığımız yiyecekler kısa sürede ya bozulur ya da tazeliklerini yitirirler. Özellikle meyve ve sebzeleri toplu halde muhafaza ettiğimizde bir tanesinin çürümesi ya da bozulması diğerlerini de etkiler. Yazımızda yiyecekler uzun süre nasıl saklanır sorusunu farklı besin örnekleriyle yanıtlıyoruz.

Yiyecekler uzun süre nasıl saklanır?

Çilek


Aldığınız çilekleri 3 bardak su ve 1 bardak sirkeden oluşan karşımın içinde 7 dakika kadar bekletin. Çilekleri sudan çıkarttıktan sonra kurumalarını bekleyin. Kuruyan çilekleri saklama kabının içine koyun. Böylelikle çilekleriniz en az 1 hafta kadar tazeliğini koruyacaktır.

Soğan


Her bir soğanı ayrı bir çorabın içine koyarak ağzını düğümleyin. Bu sayede uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Çorap yerine file torbalar da kullanabilirsiniz. Bu sayede soğanlarınızı 8 aya kadar depolayabilirsiniz.

Salata malzemeleri


Yastık kılıfı içerisinde koyduğunuz salata malzemelerini nem ve yoğunlaşmadan koruyarak uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Yastık kılıfının içerisinde salata malzemelerini koyduktan sonra buzdolabına yerleştirmeyi unutmayın.

Eski kaşar


İnce bir tülbent veya bezi sirkeye batırın. Sonrasında kaşarı tülbente/beze sarın, ardından da hava almayan bir kabın içine koyup buzdolabına yerleştirin. Yiyeceğiniz zamana kadar bu şekilde saklayabilirsiniz.

DomatesUzmanlar, domatesleri buzdolabına koymayın diyorlar. Çünkü soğuk onların olgunlaşmasını engelliyor ve tatları da istediğimiz gibi olmuyor. Bu yüzden domateslerinizi buzdolabı yerine bir dolabın içerisinde saklayabilirsiniz.

Cips tarzı atıştırmalıklar


Cips ve kraker tarzı atıştırmalıkların uzun süre bayatlamadan kalmalarını istiyorsanız, ilk olarak onları paketlerinden çıkartın. Sonra da plastik saklama poşetlerine koyun ve alüminyum folyoya sarın. Bu şekilde onları buzdolabında 6 aya kadar taze depolayabilirsiniz.

Kırmızı baharatlar


Acı biber, kırmızı pul biber ve kırmızı toz biber gibi baharatları buzdolabında muhafaza ederseniz hem taze kalırlar hem de parlak renklerini uzun süre korurlar.

Patates


Patatesleri muhafaza ettiğiniz torbaların içerisine elma koyarsanız hem patateslerin yumuşamasının önüne geçebilir hem de kolay çürümelerine engel olursunuz.

MantarKağıt torba nemi emerek mantarların çabuk küflenmesine engel olur. Bu yüzden mantarları muhafaza etmek için naylon poşet yerine kağıt torbayı tercih edin.