Düzenli spor yapmanın sırları


Sporu bir yaşam tarzı haline getirmek hepimiz için şarttır. Ancak, böyle bir kararı uygulamaya koymak tabii ki zaman ve emek gerektirir. Birçok insan genellikle büyük bir heves ve hırsla başladığı sporlu günlerden kısa zaman içerisinde vazgeçer. Bu insanların spor hayatı kısa sürse de, bazı insanlar için de spor her gün yapılması gereken bir aktivitedir. Siz de bu insanlar gibi olmak istiyorsanız, düzenli spor yapmanın sırları konumuza göz atabilirsiniz…

Düzenli spor yapmanın sırları

Küçük egzersizler ve kısa zaman


Spor yapmaya başlamak ve alışkanlık haline getirebilmeniz için biraz sabırlı olmanız gerekir. En başlarda kendinizi zorlayarak kısa zamanda sporu bırakma ihtimalinizi artırırsınız. Bunun için vaktinizi az alan egzersizlerle başlayın. Zaten, alıştıkça belli bir zaman sonra farkında olmadan bedeniniz otomatik olarak spora alışacaktır.

Yardım isteyin


Düzenli olarak spor yapan insanlar, sporu sadece ”yaptım ve bitti” demek için hayatlarına sokmazlar. Aynı zamanda, yaptıkları egzersizleri onlara uygun olup olmadığını kendilerine sorarlar. Çünkü yapılacak en küçük hatanın bile sağlıklarını olumsuz yönde etkileyeceğini bilirler. Bunun için bazı şeyleri araştırıp gerekirse uzmanlara danışırlar. Eğer spor hareketlerinin doğrusunu bilmiyorsanız bunun için orada bulunan uzmanlardan yardım isteyebilirsiniz.


Önceden plan yapın


Tutarlı bir egzersiz programı için hazırlık yapın. Her hafta spor yapacağınız günlerinizi ve saatlerinizi ayırın ve bunları not olarak defterinize kaydedin. Hafta içi veya hafta sonuna göre program yapabilirsiniz.

Yeni şeyler deneyinKendinizi sadece yürüyüş veya koşuyla sınırlandırmayın. Sporun farklı dallarını deneyebilir veya dans etmek gibi etkinlikler yaparak hayatınıza yeni bir spor dalını eklemiş olursunuz. Bunlar sizi rutinin dışına çıkaracaktır ve kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.