Kategoriler
Sağlık

Mide fıtığı nedir?


Ağız yoluyla alınan besinlerin en çok sindirime uğradığı yer midedir. Kuvvetli enzimlere sahip olan mide, yemek borusu ile ince bağırsak arasında yer alır. Nadir görülen bir durum da olsa, yemek borusunun bittiği yerde bulunan midenin yemek borusuna çıktığı görülür. Bu duruma da mide fıtığı denir. Yazımızda mide fıtığı nedir detaylarıyla anlatıyoruz.

Mide fıtığı nedir?

Mide ve yemek borusu arasındaki kasların erimesi sonucunda midenin yemek borusuyla birleşmesine mide fıtığı denir. 50 yaş ve üzeri insanlarda daha çok görülür. Bu hastalık herhangi bir ölümcül risk taşımaz fakat sizi reflüye kadar götürebilir.

Mide fıtığı neden olur?

Karın içi basıncın artması mide fıtığı oluşumuna neden olur. Karın içindeki basınçta meydana gelenler ise, mide bulantısı, kabızlık, bağırsak rahatsızlıkları ve öksürük gibi birçok etkenden kaynaklanmaktadır.

Mide fıtığının belirtileri nelerdir?Yemek atıkları ve çeşitli suların ağza doğru çıkması, mide ve diyafram bölgesine alınan darbeler, aşırı kilo, geçmeyen boğaz enfeksiyonları, göğüste ve boğazda bulunan yanık hissi, şiddetli öksürük, ses tellerinde sorunlar ve duruş bozuklukları bu hastalığın belirtilerindendir.

Mide fıtığı tedavisi 


Bu hastalığın henüz bir tedavisi bulunmamakta. Uzmanlar, perhiz denilen uygulamayı bu hastalar için önerebilmektedir. Mide fıtığı olan bir hasta şunlara dikkat etmelidir; Başta asitli içecekler olmak üzere, kahve ve tereyağı gibi besinler de tüketilmemelidir.