Mangal ızgarası nasıl temizlenir?


Piknik yapmak yaz günlerinin vazgeçilmez ativitelerindendir. Pikniğin en keyifli taraflarından biri ise mangal yapmaktır. Mangalda pişirdiğimiz etleri ve tavukları yedikten sonra geriye kirli ızgaraları kalır. Mangal ızgaralarının temizliği ciddi bir iştir. Çünkü yanlış temizlediğiniz veya temizlemediğiniz mangal ızgaraları zamanla bakteri üretir, bu da pişirdiğiniz etlerin sağlığınızı olumsuz etkilemesine neden olur. Mangal ızgarası nasıl temizlenir bu yazımızın konusu.

Mangal ızgarası nasıl temizlenir?

Mangal ızgarası nasıl temizlenir?


Mangalınızı temizlemek için kaya tuzu kullanabilirsiniz. Marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz kaya tuzu,  hem ekonomik hem de kirli yüzeylerin temizliğinde çok etkili bir maddedir. Öncelikle yapmanız gereken kaya tuzunu süngerinizin ve mangalınızın üzerine dökmektir. Ardından, süngerinizi alarak mangalınızı ovalamaya başlayın. Bu işlemden önce unutmayın ki mangalınız kuru olmak zorundadır. Tuz emilim bir özelliğe sahip olduğu için yapışan et, yağ kalıntıları gibi birçok maddenin çıktığını göreceksiniz.

İkinci yöntem


Diğer bir seçenek ise cam sil spreyi kullanmaktır. Kullanımdan sonra halen ılık olan mangalın üzerinde cam sil spreyi püskürtün ve hemen ardından mangalınızın üstünü ıslak gazete kağıdıyla sarın. Mangalınızı yarım saat bu şekilde bekletin. Daha sonra yağların ve lekelerin yumuşamaya başladığını fark edeceksiniz. Sonrasında nemli bir bez alarak mangalınızı silebilirsiniz.

Unutmamanız gerekenlerHer kullanımdan sonra mutlaka mangalınızı temizlemeniz gerekir. Üzerinde bulunan kolay çıkacak maddeleri yapışmadan önce temizleyin ve temizlediğiniz mangal kuru olmadığı sürece asla kullanmayın. Ayrıca kullandığınız mangal orijinal olmasına dikkat edin.