Kategoriler
Kişisel Bakım

Havuç suyunun cilde faydaları


Bu turuncu renkteki kök sebze, başta beta karoten ve A vitamini olmak üzere vitamin bakımından oldukça zengindir. Havuç suyu ise zengin içeriği sayesinde, aknelerle savaşır, cildin daha hızlı iyileşme ve enfeksiyonla mücadele etme kabiliyetini artırır. Havuç suyunun cilde faydalar arasında zararlı hücreleri ortadan kaldırarak yaşlanma geciktirmek de vardır.

Havuç suyunun cilde faydaları

Kızarıklık ve yara izlerini kaldırır


Havuç suyu A vitamininin en saf şekillerinden biri olan ve retinole dönüşen yüksek miktarda beta karoten içermektedir. A vitamini, ciltteki yara izleri ve kızarıklıklar gibi birçok sorunu ortadan kaldırır. Kuşkusuz salt havucu tükettiğiniz zaman da güçlü etkilerinden faydalanabilirsiniz. Ancak havuç suyunu tüketmek, cildi gençleştirme, yara izlerini ortadan kaldırma ve olası tahrişleri iyileştirme gibi cilt sağlığına iyi gelen güçlü etkilere sahiptir..

Güneş hasarını önler ve tedavi ederHavuç maskesi, anti-oksidan içeriği sayesinde güneş hasarlarıyla mücadeleye yardımcı olmakta çok etkilidir. Bu maskeyi hazırlayabilmeniz için, bir havucun suyuna, iki çorba kaşığı yulaf ezmesine ve bir çorba kaşığı bala ihtiyacınız olacak. Cilt yağının dengelemesi için bu karışıma bir çorba kaşığı yoğurt da ilave edilebilir. Ardından tüm malzemeleri kalın bir macun haline gelene kadar karıştırın. Maskeniz hazır olduğunda yüzünüze sürün ve yaklaşık yirmi dakika kadar yüzünüzde bekletin.

Sivilceleri azaltır


Havuç suyu beta karoten içerdiği için sebum üretimini kontrol etmede ve akne oluşma ihtimalini azaltmada etkili olmaktadır. Düzenli olarak havuç suyu tüketmenin güzelliğinize birçok yararı olur. Daha etkili sonuçlar için uzmanlar tarafından havucun maske olarak uygulanması tavsiye edilse de havuç suyu içerek de sivilcelerden kurtulabilirsiniz.