Hasta çocuklar nasıl beslenmeli?


Çocuğunuz hastalandığında çocuk ne kadar çok yerse o kadar çabuk iyileşir düşüncesinden uzaklaşmanız gerekir. Çocuklar hastalandıkları zaman enerjileri düşer, bu nedenle çabuk iyileşmeleri için enerjiye dönüşebilecek besinleri tüketmeleri gerekir. Hasta çocuklar nasıl beslenmeli başlıklı yazımızda anlattığımız bu besinler çocuklarınızı hastalıklardan korumakta da etkili olur.

Hasta çocuklar nasıl beslenmeli?

Bal

Bal, vitamin, mineral, aminoasit gibi birçok yaşamsal maddeyi içerir. Bunun yanı sıra, sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar ve gelişim bozukluklarını düzenlemede yardımcı olur. Yüksek mineral içeren bal, aynı zamanda çocuklarda bulunan demir eksikliğini de tamamen ortadan kaldırabilmektedir.

Süt grubu

 

 


Süt, yoğurt, peynir çeşitleri ve ayran bu grubun içerisinde yer alır. Süt grupları kalsiyum, D vitamini ve B vitaminlerini bolca içermektedir. Çocuğunuzun her sabah ve akşam 1 bardak süt tüketmesine ve 1-2 dilim peynir tüketmelerini sağlayın.

Ekmek ve tahıl

Karbonhidrat içeren ekmek ve tahıl besinleri çocuğunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayabilir. Ekmek ve tahıl grupları genellikle B vitamini ve mineral açısından çokça zengin bir gruptur. Çocuğunuz herhangi bir öğün yemeği olarak da 2 dilim ev yapımı börek veya 1 kase pirinç gibi besinleri tüketebilir.

Et grubu


Kırmızı etler, beyaz etler, yumurta ve kuru baklagiller bu gruptadır. Et grubu genelde yüksek oranda protein sağlar, ayrıca demir ve B vitamini gibi birçok sağlıklı içeriğe sahiptir. Buna ek olarak kuru baklagil tüketimi posa açısından zengin bir beslenmeyi oluşturur. Böylelikle çocuğunuzun hem kemiklerine hem de genel sağlığına pozitif katkı sağlar.