Metabolizmayı hızlandıran besinler


Her şeyi denediğiniz halde kilo veremiyorsanız bu, metabolizmanın yavaşlamasından dolayı olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, metabolizmayı hızlandıracak besinler tüketmelisiniz. Bu yazımızın konusu metabolizmayı hızlandıran besinler ve bu besinlerin nasıl tüketilmeleri gerektiği…

Metabolizmayı hızlandıran besinler

Acı biber

Mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken besinlerden biri acı biberdir. Nedeni ise, acı biberin içinde kapsaisin adı verilen hem yağ yakan hem de metabolizmayı hızlandıran bir bileşen bulunmaktadır. Dilerseniz acı biberi salatalarınıza veya çorbanıza da ilave edebilirsiniz.

Domates


Alışverişinizi tamamlamadan önce bolca almanız gereken besinlerden biri domatestir. Çünkü domates içinde bulunan ve ona rengini veren likopenin yağ yakıcı etkisiyle en faydalı besinlerden biridir. Diğer tüm besinlerde olduğu gibi domatesi hormonsuz ve mevsiminde tüketmeniz gerekir.


Beyaz çay


Eğer ideal bir kilonuza ulaşmak istiyorsanız beyaz çay zayıflama sürecinde size oldukça yardımcı olacaktır. Çünkü içinde bulunan bileşenler metabolizmayı hızlandırmada çok etkilidir. Buna ek olarak beyaz çay, vücuttaki yağı dengede tutmada yardımcı olur. Ayrıca uzmanlar tarafından gençlik çayı olarak nitelendirilen bu çay, cildi gençleştirici bir etkiye sahiptir.

Çam fıstığı


Çam fıstığı kalbinize iyi gelen yağları içinde barındırmaktadır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırdığı kadar tokluk hissini de bastırmaktadır. Bu yüzden pek çok uzman çam fıstığı tüketilmesini önermektedir. Yalız ara öğünlerde tüketilen bu tarz gıdaları fazla yememeye dikkat edin, yoksa kilo vermeye değil aksine kilo almaya başlarsınız.

MercimekBaklagiller olarak en çok tercih ettiklerimizden biri mercimektir. En  büyük özelliği, çözünebilen ve çözülemeyen iki tür lifi içermesidir. Peki bu ne anlama geliyor? Çözünebilen lifler vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlarken bir diğeri ise bağırsak sorunlarında etkili olmaktadır.