Karın kasları için egzersizler


Pek çok insan göbek bölgesindeki fazlalıklardan şikayetçidir. Düz ve mükemmel görünen bir karnı herkes ister fakat bunun için sadece o bölgenin egzersizini yapmak yetersiz kalır. Kesin sonuca ulaşmak için yapmanız gereken hareketleri karın kasları için egzersizler yazımızda anlattık.

Karın kasları için egzersizler

Mekik


Karın kaslarını en iyi çalıştıran egzersizlerden biri şüphesiz mekiktir. Mekik yaparken ayaklarınız yere tam basacak şekilde dizlerinizi kırın. Ağırlığı desteklemek için ellerinizi kafanızın altına yerleştirin. Şimdi ise, 30 derecelik bir açıda kıvrılmaya başlayın ve derin bir nefes verin. Bunu yaparken sırtınızın yerde kalmasına gerek yok, kafanızdan destek alarak biraz da olsa omuzlarınızı yukarı kaldırın. Nefes alın ve tekrar başlangıç konumuna dönün. 2-3 setlik 10’ar sayı olarak egzersizinizi ayarlayabilirsiniz.

Bacak kaldırma hareketiEğer vücudunuzun alt bölgesinde kilonuz varsa bu egzersiz sizi zorlayabilir. Düz bir zemine sırt üstü uzanın. Elleriniz vücudunuzun her iki yanında da dümdüz uzanmalı ve avuç içleri yere doğru bakmalıdır. Ayak tabanlarınızı tavana doğru kaldırın dümdüz olmasını sağlayın. Ardından, bacaklarınızı yavaşça indirin fakat dikkat edin bacaklarınız yere değmesin, sonrasında tekrar yukarı kaldırın ve hareketi tekrarlayın. 2-3 setlik 10’ar sayı olarak egzersizinizi ayarlayabilirsiniz.

Çapraz dağ tırmanışıBu egzersiz oldukça yararlıdır. Kalp atışını ve metabolizmayı hızlandırır, ayrıca bacak kaslarını da çalıştırmaktadır. Öncelikle şınav çeker pozisyonuna girmeniz gerekir. Ardından, omzunuzun el bileklerine kadar dümdüz olması gerekmektedir. Sağ ayağınızı yerden kaldırıp sol omzunuza doğru çekin. Başlangıç konumuna dönün ve sol bacağınızı bu sefer sağ omzunuza doğru çekin. Her ayak için bunu 15 defa tekrarlayın.