Kategoriler
Kişisel Bakım

Saç bakımında yapılan yanlışlar


Saçlarımızın görüntümüzdeki en dikkat çeken yerlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bakımlı saçlarla ne kadar güzel görünebilirsek, sağlıksız saçlar da bir o kadar tepeden tırnağa kötü görünmemize yol açar. Hepimiz saçımızın sağlıklı bir şekilde uzamasını ve dökülmemesini isteriz. Hatta bunun için özellikle kadınlar hem zaman hem de para harcarlar.  Yazımızda anlattığımız saç bakımında yapılan yanlışlar hakkında tedbir alarak da saçlarınızın  daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Saç bakımında yapılan yanlışlar

Saçları sürekli kestirmek


Bu çok yaygın bir inanıştır ve sürekli tavsiye edilir. Aslında saçlarınızı sık sık kestirmek saçınızın uzayacağı anlamına gelmez. Nedeni ise saçlarınızın uçtan değil kökten büyümesidir. Saçlarınızın uçlarını kestirmek sadece saçınızın şeklinin korumasında yardımcı olur.

Islakken saçları taramak


Saça en çok zarar veren etkenlerden biri de ıslakken saç taramaktır. Saçlarınızı duştan çıkıp direkt olarak taradığınızda saç tellerinizin kökleri kopar ve aynı zamanda saç uçlarının kırılmasına da yol açar.

Saçı çok sıkı toplamakSaçla ilgili en sık yapılan hatalardan biri saçı çok sıkı bir şekilde toplamaktır. Özellikle kabarık ve kıvırcık saça sahip olanlar bu hatayı çok yapar. Saçlarınızı çok sıkı toplamak saç derisinin zayıflamasına neden olur. Bu da, saç derisinin hava almasını engellediği için saçınızın koparak dökülmesine sebep olur.

Saçı çok sık boyamak


Kadınlar sıklıkla saç renklerinden sıkılır ve farklı bir renge boyarlar. Bu zamanla zararlı bir alışkanlık haline gelebilir. Saç uçlarında nem oranı oldukça azdır. Saçı çok sık boyamak, özellikle de rengini değiştirmek saç uçlarınızı kırarak saçınızın yıpranmasına neden olur.

Saçı havluyla kurulamak


Duşun ardından saçları havluyla kurulamak,  havlunun dokusu nedeniyle saçlarınızın dökülmesine neden olur. Bunu engellemek için havluyla saçınızı çekmeden nemini alın ve saçlarınızı kurumaya bırakın.