Halı nasıl temizlenir?


Halı evinizin dekorasyonunu tamamlayan en önemli unsurlardan biridir. Bu yüzden kirli bir halı evinizin kötü görünmesine neden olabilir. Ayrıca halılar, evinize daha çok toz ve bakteri gelmesine sebep olacak bir ortam sağlar. Dolayısıyla temizliğine özen göstermek gerekir. Bu yazımızda halı nasıl temizlenir sorusunun yanıtını ve dikkat edilmesi gerekenleri detaylarıyla anlatıyoruz.

Halı nasıl temizlenir?

Halı neyle temizlenir?

Halıları temizlemek için kullanılan ürünlerin başında halı şampuanları ve halı temizleme tozları gelir. Ancak evde halı silmek için doğal çözümleri de tercih etmek mümkündür. Mesela halınızda karbonat ve sirke kullanmanız hem bakterileri öldürmenize hem de lekeleri çıkarmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Halınızı temizlerken su çekebilen bir süpürgeye sahip değilseniz, sünger kullanmanızı önerebiliriz.


Halı nasıl temizlenir?


Herhangi bir işleme başlamadan önce, halınızı elektrik süpürgenizle süpürmeniz gerekecektir. Temizlik için halı şampuanları kullanacaksınız mutlaka talimatlarını okuyun ve ondan sonra kullanın. Şampuanı halınızın küçük bir bölgesinde de deneme amaçlı kullanabilirsiniz. Öncelikle şampuanınızı suyla karıştırın, sünger paspas yardımıyla halı fazla ıslanmayacak şekilde silmeye başlayabilirsiniz. Halınıza çok sert davranmayın, aksi takdirde halınızın yüzeyi zarar görebilir. Ardından, sadece suya batırdığınız bir sünger yardımıyla halınızı durulayıp kurumaya bırakın.

Dikkat edilmesi gerekenlerHalınızın iyice temiz olması için her hafta elektrikli süpürgeyle temizlemeyi unutmayın. Ayrıca halıya bir şey dökülmesi durumunda hemen müdahale edin. Kullandığınız temizlik malzemeleri ve şampuanlarını mutlaka halınızın türüne göre seçin. Temizlik ürünlerini kullanmadan önce ise küçük bir alanda denemeyi unutmayın.