Kategoriler
Sağlık

Diş ağrısı için şifalı bitkiler


İlk başta diş ağrısını çok fazla önemsemeseniz de sonrasında bu küçük sorun sizin için çok büyük bir derde dönüşebilir. Düzensiz diş fırçalama, diş ipi kullanma alışkanlığının olmaması ve diş hekimi kontrolü yaptırmama diş ağrısının başlıca sebeplerindendir. Dişlerde oluşan ağrı hafife alınmamalı ve zaman kaybetmeden diş hekimine gidilmelidir. Yazımızda paylaştığımız diş ağrısı için şifalı bitkiler ile diş hekimine gidene kadar olan süreçte ağrıyı hafifletmek mümkün…

Diş ağrısı için şifalı bitkiler

Karanfil yağı


Dişlerinize asla aspirin ve alkol içeren besinler değmemelidir. Bunun yerine karanfil yağını tercih edebilirsiniz. Karanfil yağı ve kuru karanfil yüzyıllardır hastaların enfeksiyonları için kullanılmıştır. Karanfil yağının içinde bulunan Eugenol maddesi bakteri öldürmesiyle bilinir ve günümüzde pek çok diş macununun içinde de bulunur.

Karabiber


Karabiber aslında, güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri olan doğal bir antibiyotiktir. Diş ağrısını azaltmada da oldukça etkilidir.

Papatya çayı



Diş ağrısı oldukça rahatsız edicidir ve bir türlü kendini unutturmaz. Gece uykunuzu kaçıran bir ağrı sonrasında kendinize papatya çayı yapabilirsiniz. Papatya çayının diş ağrısı üzerinde herhangi bir etkisi olmasa da ağrıdan kaynaklanan stresi yok edecektir.

Zerdeçal


İltihap giderici ve birçok hastalığı ortadan kaldıran zerdeçal, diş ağrılarını hafifletmekte de oldukça etkili olabilir. Zaten, birçok macunda da zerdeçal bulunur. Bir çay kaşığı zerdeçalı, suyla karıştırarak macun haline getirdikten sonra ağrıyan dişi bu karışımla ovalayabilirsiniz.

Nane


Nane baş ağrısı, mide bulantısı, soğuk algınlığı, grip ve solunumla ilgili olan sorunlar için sıkça kullanılan bir ottur. Diş macunları ve gargaralarda sık sık kullanılır. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri olduğu uzmanlar tarafından da söylenmektedir. Nane yağı, kekik benzeri diğer antibakteriyel otlarla karıştırılarak diş ağrılarını hafifletmek için kullanabilir.