Çocuklar okulda neden başarısız olur?


Bazı çocuklar üstün zekalı da olsa normal zekalı da olsa diğer çocuklara göre okulda başarısız olabilir. Çocuklar okulda neden başarısız olur sorusunun birçok nedeni bulunmaktadır ve en büyük nedenlerden biriyse ebeveynlerin evde sürekli olarak okul, ders ve ödev gibi konular hakkında çocuklara baskı yapmalarıdır. Çocukların okulda başarısız olma nedenleriyle ilgili ebeveynlere yol gösterici olabilecek bir yazıyla karşınızdayız.

Çocuklar okulda neden başarısız olur?

Aileden kaynaklanan nedenler


Çocukların başarısız olmalarında ki en büyük sorun ailelerinin çocuklardan fazla beklentilerinin olmasıdır. Başarının temeli çalışmaktır ve ebeveynler çocukları tüm gün eve kitleyip sadece derse odaklanmasını isteyip çocuklarının farklı sosyal faaliyetler yapmasına izin vermezse çocuklar bir süre sonra bunalır ve psikolojik olarak etkilenmeye başlarlar. Anne-babanın kavgaları ve boşanma gibi faktörler de buna dahil edilebilir. Bunlar da anne-babaların en çok yaptığı hatalardır.

Çocuklardan kaynaklanan nedenlerÇocukların sahip olduğu dikkat eksikliği, öğrenmede zorluk veya herhangi bir doğuştan gelen hastalık çocuğun beyin algısını kapatabilir. Bunun dışında görme bozukluğu, diğer insanlarla ilişki kuramaması, özgüvensizlik gibi birçok etken çocukların diğer çocuklara göre daha eksik olduğunu göstermektedir.

Okuldan kaynaklanan nedenlerOkul, çocuk hayatındaki ilk toplumsal kuruluştur. Çocuklar okul hayatının ilk zamanlarında bazı sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Ancak aile, öğretmen ve arkadaşları sayesinde çocuklar bunu avantaja çevirebilirler. Okulun çocuklara gereken ortamı sağlaması gereken bir okul olması gerekmektedir. Özellikle arkadaş ortamları çocukları olumsuz yönde oldukça değiştirebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için çocuğunuzu okula yazdırdıktan sonra arkadaş ortamlarını kontrol etmeniz gerekmektedir.