Yaşlılar nasıl beslenmeli?


Yaşlandıkça beslenmenize daha da dikkat etmeniz gerekir. Yemeniz gereken veya kaçınmanız gereken besinler vardır. Ayrıca, kilonuzu da kontrol etmeli ve güvenilir besinleri alıp tüketmelisiniz. Yaşlılar nasıl beslenmeli bu yazımızın konusu.

Yaşlılar nasıl beslenmeli?

Nişasta ve lif bakımından zengin besinler


Nişasta ve lif bakımından zengin besinler yemek önemlidir. Ekmek, pirinç, makarna, tahıl gevrekleri ve patatesler buna örnektir.  Bunlardan elde edilen lif, bağırsaktaki bazı yaygın bozuklukların riskini azaltan kabızlığı önlemeye de yardımcı olur.

Demir açısından zengin besinler


Vücudunuzun demir deposunu kuvvetli tutmaya yardımcı olmak için bol miktarda demir açısından zengin olan besinler tüketmelisiniz. En iyi demir kaynağı kırmızı ettir. Ayrıca baklagiller (bezelye, fasulye ve mercimek gibi), sardalya, yumurta, ekmek, yeşil sebzeler ve balıklar da demir açısından oldukça zengindir.

C vitamini bakımından zengin yiyecek ve içecekler


Hepimiz biliriz ki en sağlıklı vitamin C vitaminidir. Uzmanlar, yaşlı insanların bu vitamini bolca tüketmesi gerektiğini söylemektedirler. Özellikle maydanoz, biber türleri, kivi, çilek ve portakal gibi besinler uzmanlar tarafından çokça önerilmektedir.


Folik asit içeren besinler


Folik asit ileri yaşlarda sağlığın korunmasına yardımcı olur. Yeşil sebzeler, kahverengi pirinç, fasulye, bezelye ve yumurta gibi besinler bu madde için iyi bir örnek olabilir.

Kalsiyum açısından zengin besinlerOsteoporoz, yaşlı insanlar özellikle kadınlar için önemli bir sağlık sorunudur. Bu, kemik yoğunluğunun azaldığı ve dolayısıyla kırık riskinin arttığını göstermektedir. Kalsiyum içeren besinler süt ve süt ürünleri, badem, balık ve fındık gibi besinlerdir.