Basenleri eriten egzersizler


Kalça ve basenler vücudun en çok yağ içeren bölgesidir. Bu durum genellikle beslenmeden veya genetik yapıdan kaynaklanır. Bir de günlük hayatınızda hareketsizseniz basenlerinizin genişlemesi oldukça mümkündür. Çünkü kalça ve basen bölgesindeki kaslar gevşemeye oldukça müsaittir. Basenleri eriten egzersizler yazımız işte bu konudan muzdarip olanlara göre…

Basenleri eriten egzersizler

Tek bacak köprü


Öncelikle sırt üstü yere uzanın ve ellerinizden destek alıp kalçanızı yukarı kaldırın. Her iki bacağınızı da dizden kırın. Sonrasında, tek bacağınızı yukarı kaldırın, aynı anda kalçanızı aşağı ve yukarı indirin. Daha sonra diğer bacağa geçebilirsiniz. Bu hareketi her iki bacak için de 10 kere 3 set olarak programlamanız gerekir.

Yukarı tekme


İlk olarak dirseklerini yere doğru koyun ve ellerinizin üzerine doğru eğilin. Sol bacağınızı dizden kırıp yukarıya doğru kaldırın. Havaya tekme atar gibi sol bacağınızı yukarı-aşağı doğru hareket ettirin ama hızını kaçırmayın. Bu hareketi sol bacak için bir dakika tekrarladıktan sonra aynı uygulamayı sağ bacağınıza da uygulayın.


Bacakları kaldırma


Sırt üstü yere uzanın. İki bacağınızı da birbirine yapışık olacak şekilde yukarı doğru kaldırın. Eğer yapabiliyorsanız kalçanızı da birazcık yukarı kaldırabilirsiniz. 15 kere 3 set yaparak hareketi bitirebilirsiniz. Setlerin arasına molalar da koyabilirsiniz.

Lunge run hareketi


İlk olarak, düz bir şekilde ayakta durun ve ayaklarınızı kalçalarınızın hizasına doğru açın. Sağ bacağınızın dizini 90 derece açı yapacak şekilde kırın. Sol bacağınızı ise diziniz yere paralel uzanacak şekilde eğmelisiniz. İki elinizi de önde olarak pozisyonlayın ve yaklaşık 3 saniye kadar bu şekilde kalın. Bacaklarınızı değiştirerek bu hareketi tekrarlayabilirsiniz.

Çapraz mekikDüz bir zemine uzanın ve ellerinizi kafanızın altında birleştirin. Sağ bacağınızı dizinizden kırın karnınıza doğru çekip sol omzunuzu da dizinize doğru kaldırabilirsiniz. Aynı şekilse sol bacağınız ve sağ omzunuz için de hareketi tekrarlayın.