Kategoriler
Sağlık

İlk yardım önerileri


Yolda yürürken birinin aniden yere yığıldığını görürseniz ilk yapacağınız şey ne olurdu? Pek çoğumuz bu gibi durumlarda hemen ambulansı arar fakat bu tek çare değildir. Çünkü ambulansı aradıktan sonra ilk müdahaleyi yapmadığımız takdirde hastanın durumu daha ciddi hale gelebilir. İşte bu yüzden mutlaka ilk yardım önerileri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

İlk yardım önerileri

Bayılma


Bayılan hastanın sırt üstü yatmasını sağlayın ve bacaklarını yarım kol aralığı kadar yukarı kaldırın. Hastanın solunum yolu açıklığını kontrol edip, üzerine giydiği kıyafetleri gevşetin. Eğer baygın olan kişi kusuyorsa başını yana çevirin ve ambulansı aramayı ihmal etmeyin. Hastanın ayılması için tokat atmak, kolonya koklatmak, su dökmek veya sarsmak gibi işlemleri asla yapmayın.

Kalp krizi


Rahatsızlanan hastayı en kısa sürede yakın olan bir sağlık kuruluşuna götürün veya ambulans çağırın. Ambulans oraya ulaşıncaya kadar kişinin hareketsiz kalmasını sağlayın. Giysilerini gevşetin ve sakinleştirin. Eğer hastanın bilinci yerindeyse vücudunu yarı oturur pozisyona getirin ve oturmasını sağlayın. Ortam eğer havasızsa camları açın. Kişinin bilinci kapalıysa ve daha önce ilk yardım eğitimi almadıysanız bu riske girmeyin. Çünkü yapacağınız en küçük hata hastanın ölümüne yol açabilir. Özellikle kişiyi sırt üstü yatırmayın ve öksürtmeye çalışmayın.


Zehirlenme


Hasta sindirim yolu ile zehirlenmişse ve ağzı zehirli maddeyle temas kurmuşsa, ağzını su ile çalkalamanız gerekiyor. Bunun dışında zehirli madde kişiye temas ettiyse o kısmı sabunlu suyla yıkayın. Bunların öncesinde tabi ki ambulans çağırmayı unutmayın. Solunum yolu zehirlenmesindeyse, cam veya kapı açarak ortamı havalandırabilir veya kişiyi bulunduğunuz ortamdan dışarı çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra kişinin zehirlenmeden önceki zamanında neler tükettiğini bilmiyorsanız kusturmamaya dikkat etin.

Boğaza bir şey kaçması


Hastanın bilinci kapalı veya açık olsa da, düşünmeden direkt ambulansı arayın. Eğer kişinin bilinci açık ve nefes alabiliyorsa, öksürmesini sağlayın. Sırtında yer alan iki kürek kemiği arasına, 5-7 kez fazla sert veya narin olmayacak şekilde vurun. Sağ elinizi yumruk şekline getirdiğinizde, baş parmağınızın üstünde oluşan belirginliği, göğüs kemiğiyle midenizin ortasında kalan kısma yerleştirin. Sol elinizle ise, yumruk yapılan elinizi kavrayın. Sıkıca kavradıktan sonra kuvvetinizi kullanarak arkaya ve yukarı doğru baskı uygulayın. Bu işlemi boğazdaki cisim çıkıncaya dek tekrarlamaya devam edin.