Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?


Evimizde sıklıkla kullandığımız çamaşır makinesinin kirleneceğini genellikle pek düşünmeyiz ve dolayısıyla temizlemek aklımıza gelmez. Oysa makineden çamaşırlar ıslak çıktığı için içerisinde birçok istenmeyen mikrop bırakır. Aynı zamanda ıslak kalan metal parçalar küflenmeye neden olabilir. Yazımızda çamaşır makinesi nasıl temizlenir konusuyla ilgili merak edilenleri anlatıyoruz.

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesinin dış temizliği


Makinenizin dış bölümünü yumuşak ve ıslak bir bez kullanarak silebilirsiniz. Zamanla oluşan kirleri de deterjanlı su yardımıyla çıkartabilirsiniz. Makinemizin dış temizliğini yaparken, bulaşık teli benzeri sert cisimleri kullanmaktan kaçının.

Deterjan haznesi temizliği


Makinenin deterjan haznesi zamanla deterjan ve yumuşatıcı kalıntılarından dolayı kir tutar. Kötü bir görünüme sebep olan bu birikinti, deterjanı makineye ileten boruların tıkanmasına neden olur. Deterjan haznesini makineden çıkarın ve musluk altında güzelce yıkayın.


Çamaşır makinesinin iç temizliği


Makinenizde bulunan en büyük problemlerden biri kireç oluşmasıdır. Bunu arındırmak içinse limon tuzu ve sirke kullanabilirsiniz. Sirke ve limon tuzunu deterjan haznesine koyun ve makineyi en yüksek sıcaklık derecesinde çalıştırın. Makinenizin içinin boş olması gerektiğini unutmayın. Dilerseniz sirkeyi makinenin içerisine dökün. Ardından, limonu da deterjan gözüne ekleyerek çalıştırabilirsiniz. Bu işlem makinenizi kireçten arındıracaktır.

Körük lastiği temizliğiKörük lastiği, çamaşırlar her yıkandığında daha da ıslanır ve kurumaz. Bu da lastikle kalıntıların birikmesine sebep olur. Her yıkamadan sonra bir bez yardımıyla lastiğini silerseniz kireç ve kalıntılardan kurtulmuş olursunuz.