Yürüyüş yapmanın faydaları


Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için egzersizin günlük hayatımızın bir parçası olması gerektiği bilinen bir gerçek. Fakat pek çoğumuz  egzersiz yapmaya vakit bulamamaktan şikayet ederiz. Oysa ki en faydalı egzersizlerden biri olan yürüyüşe zaman ayırmak hiç de zor değil. Örneğin sabah ve akşam düzenli olarak yapacağınız yürüyüşlerin hem beden hem de zihin sağlığınıza birçok faydası vardır. Yürüyüş yapmanın faydaları saymakla bitmez, devamını yazımızda anlatıyoruz.

Yürüyüş yapmanın faydaları

Enerjinizi artırır


En sağlıklı egzersizlerden biri olan yürüyüş yapmak, vücudunuzu sağlıklı ve dinç tutmanıza yardımcı olur. Tek yapmanız gereken sabah ve akşam 30 dakika boyunca yürümektir. Ayrıca akşam yürüyüşleri, gün boyunca fazla kullanmadığınız kaslarınızı çalıştırmanıza da yardımcı olur.

Uyku kalitesini artırır


Yorucu bir günün ardından, zihninizi temizlemek ve rahatlamanıza neden olacak olan bir yürüyüşten daha iyi bir şey yoktur. İyi ya da yeterince uyuyamamak vücudunuz üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Her gün yürüyüşe çıkmak sizi stres ve gerginlikten uzak tutacaktır.

Ağrıyı hafifletirHerhangi bir yere düştüyseniz veya iş yerinizde oturmaktan beliniz ağrıdıysa sabah ve akşam düzenli olarak yürüyüş yapmak sizi bu ağrılardan kurtaracaktır.

Yüksek kan basıncını düşürür


Yürüyüşe çıktığınızda yüksek tansiyon ve hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olursunuz. Hem bedeniniz hem de zihniniz rahatlamış olduğundan, kan basıncınız düzenli bir seviyeye gelir ve öyle kalır.

Bağışıklık sistemini güçlendirirDüzenli olarak yürüyüş yapmak, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra bilinmeyen mikrop ve kötü bakterilere karşı vücudunuz harekete geçer. Böylece, vücudunuz diğer sağlık sorunlarına karşı daha güçlü olur.