Antioksidan içeren besinler


Antioksidan hem vücut tarafından doğal olarak üretilen, hem de her insanın dışarıdan yeteri kadar alması gereken bir maddedir. Antioksidanlar serbest radikalleri temizleme ve hücre hasarını engelleme özelliğine sahiptir. Beslenmenize antioksidan bakımından zengin gıdalar eklemek vücudunuzun enfeksiyonlarla ve hastalıklarla savaşma yeteneğini artırır. Antioksidan içeren besinler bu yazımızın konusu.

Antioksidan içeren besinler

Antioksidan nedir?

Antioksidan, oksidasyon sürecini durduran bir maddedir. Oksidasyon ise bir hücrenin zarar görmesine veya ölümüne yol açan bir reaksiyonudur. Antioksidanlar açısından zengin gıdalar tüketmek oksidasyon sürecini sonlandırmaya yardımcı olur ve böylece hücreleriniz sağlıklı kalır. Neticede, vücudunuzun tamamı hücrelerden oluşur ve herhangi bir hücrenin zarar görmesi, genel sağlığınızı etkileyebilir.

Limon


Narenciye ailesine ait olan limon, güçlü bir antioksidan kaynağı olan C vitamini içerir. Bu da limonu zengin bir antioksidan kaynağı yapar.

Kuruyemiş


Kuruyemişler, vücudunuza antioksidan sağlamak için zengin bir besin kaynağı olan zengin E vitamini içerir. C vitamininin aksine, E vitamini vücudunuzda karaciğerde depolanabilir. Bilim insanları, fındık yiyenlerin iki yıl daha uzun süre yaşayacaklarını söylemektedir.


Brokoli


Yeşil bir bitki olan brokoli, yüksek miktarda C vitamini içerir ve bu da antioksidan miktarı açısından oldukça zengin bir besin olduğunu gösterir. Brokolinin içeriğindeki selenyum ise insan vücudunu bilinmeyen ve zararlı hücrelere karşı korur.

Balık


Balık, yüksek oranda içerdiği selenyumla insan vücudundaki hücrelerin hasarlardan korunmasına yardımcı olur. Diğer deniz ürünleri de balıkla aynı özelliklere sahiptir.


Esmer pirinç


Esmer pirincin dış bölümü antioksidanlar, lifler ve B vitamini gibi maddelerden oluşur. Orta bölümü ise temel proteinler, mineraller, sağlıklı yağlar ve B vitaminleri bakımından zengindir. Kalorisi düşüktür ve aynı zamanda glutensizdir.