Kategoriler
Kişisel Bakım

Ter kokuları nasıl giderilir?


Ter kokuları sadece koltuk altlarında değil, kafa derisinde, ayaklarda ve birçok yerde olabilir. Ter, kokmayan bir sıvı olmasına rağmen, ter bezleri sıcak ve nemli ortamlarda bakteri üretirler ve bu da kokuya neden olur. Ter kokuları nasıl giderilir başlıklı yazımız özellikle doğal ve etkili bir çözüm arayanların derdine derman oluyor.

Ter kokuları nasıl giderilir?

Şalgam

Antibakteriyel yapıda olan şalgam, kötü kokuların salgıladığı bakterilerin üremesini durdurur ve aynı zamanda bu bakterilerin ölmesini sağlar. C vitaminini içinde bolca bulunduran şalgam, ter kokuları için oldukça etkilidir.

Şalgam kürünün yapımı için öncelikle, şalgamı 4 parçaya böldüğünüz şalgamı katı meyve sıkacağında sıkın. Daha sonra çıkan şalgam suyuna pamuk batırarak kötü kokan bölgelerinize sürün. Sürdüğünüz kısımların kurumasını bekledikten sonra durulama işlemine geçebilirsiniz. Kesin sonuç almak için bu işlemi her gün uygulamalısınıiz.

Domates


Domates, antiseptik özelliğe sahip olduğu için ter kokusuna sebebiyet veren bakterilerin giderilmesinde oldukça faydası dokunacak bir besin kaynağıdır. Bunun yanı sıra gözeneklerin küçülmesine yardımcı olarak cildinizin sıkılaşmasını sağlar.

Yapmanız gereken ise, 4-5 adet domatesin suyunu çıkarmak, sonrasında bu domates suyunu bir bardağa doldurup eşit miktarda su eklemek. Elde ettiğiniz karşımı kötü kokan bölgelerinize sürün ve ardından biraz bekleyip banyo yapın. Bu işlemi her gün yapmayı ihmal etmeyin.


Limon suyu

Kötü vücut kokularından kurtulma yollarından birisi de hiç kuşkusuz limon suyudur. Oldukça asit yapısı olan limon suyu, vücudunuzda kötü kokuya sebebiyet veren bakterileri öldürerek cildinizin pH seviyesini dengeleyecektir.

Limon suyundan yararlanmak için bir limonu ortadan ikiye kesip sorunlu bölgelerinize limonları iyice yedirin. Bu işlemin ardından duş alabilirsiniz.

Kabartma tozu

Vücutta bulunan fazla nemden kolayca kurtulmak için kabartma tozunu kullanabilirsiniz. Kabartma tozu ter kokusunun ortadan kalkmasını kolaylaştırır. Kötü bakterileri de ortadan kaldıran kabartma tozu, bu özelliği sayesinde tıpkı bir deodorant görevi görür.

Öncelikle, bir yemek kaşığı kabartma tozuyla biraz limon suyunu karıştırın ve koltuk altınız başta olmak üzere, kötü kokan yerlerinize bu karışımı uygulayın. Yaklaşık 5 dk sonra uyguladığınız yerleri suyla yıkayabilirsiniz.