Kategoriler
Temizlik

Fırın nasıl temizlenir?


Mutfak temizliğinde en çok zaman alan işlerin başında fırının temizliği gelir. Fırın, bir mutfağın olmazsa olmazıdır. Fakat yağlı, yağsız birçok yemeğin yapıldığı fırınlarda oluşan inatçı kir ve lekeler can sıkıcı olabilir. Fırın nasıl temizlenir başlıklı yazımızda zahmetsiz ve etkili fırın temizliğinin ipuçlarını anlatıyoruz.

Fırın nasıl temizlenir?

Hazırlık

Fırın temizliğinize başlamadan önce fırın tepsilerini fırından çıkarmalısınız. Çıkardığınız tepsileri ılık suda yıkamak işinizi kolaylaştıracaktır. Ardından tepsileri kurumaya bırakıp fırının temizliğine başlayabilirsiniz.

Temizlik

İhtiyacınız olan malzemeler; ılık su, bir miktar sirke, bir miktar karbonat ve sprey şişedir. Bu karışımı spreyi şişeye koyduktan sonra fırındaki lekelere ve kirlere püskürtün. Fırınınızın içinde çıkmayan yağ ve lekeler varsa bir spatula kullanarak kirleri ve yağları kazıyabilirsiniz. Bunun ardından, hazırladığınız karışımla fırın kapağını mikrofiber mutfak beziyle temizleyin. Bu işlemi fırının içinde de uygulayabilirsiniz. Son aşama olarak, fırınınızı temizlik süngerleri gibi yüzeylere zarar vermeyen bir bezle durulayabilirsiniz.


Doğal yöntem


Bir diğer yöntem ise, bir miktar kabartma tozunu biraz suyla karıştırıp macun kıvamına getirmektir. Bu macun, fırınınızın çok daha parlak ve temiz görünmesini sağlayacaktır. Hazırladığınız macunu fırının iç bölümüne sürün. İşlemin etkili olabilmesi için gece boyunca macunu bekletin. Daha sonra ıslatmış olduğunuz bir temizlik bezini alın ve karbonatı fırından iyice temizleyin. Karbonat kalıntılarını temizlemek için sirke de kullanabilirsiniz. Son olarak, fırınınızı ıslak bir temizlik beziyle temizleyin ve kurumaya bırakın.