Yeni başlayanlar için kardiyo egzersizleri


Kardiyo egzersizlerine yeni başladıysanız bu yazımız oldukça işinize yarayabilir. Anlattığımız iki farklı egzersizi uygulayarak dayanıklılığınızı artırdıktan sonra, çok daha üst seviye çalışmalara başlayabilirsiniz. Yeni başlayanlar için kardiyo egzersizleri hangileri gelin hep birlikte inceleyelim.

Yeni başlayanlar için kardiyo egzersizleri


Daha önce hiç egzersiz yapmadıysanız, bir rahatsızlığınız olduğu için egzersize ara verdiyseniz veya günlük hayatınızda basit bir spor yapmak istiyorsanız anlatacağımız egzersiz yöntemleri tam da size göre.

Dikey kondisyon bisikleti


Telefonunuza bu egzersizle ilgili uygulamalar yükleyerek gücünüzü kontrol edebilirsiniz. Eğer, çok yorulduysanız ve halsiz kaldığınızı hissediyorsanız yapmakta bulunduğunuz egzersizi hemen sonlandırın. Ayrıca bisikletin pedallarını çok hızlı çevirmeyin, bu daha çabuk yorulmanıza neden olur. Son olarak verebileceğimiz bir öneri de pedal çevirirken 15’e kadar saymanız, bu size bir hedefiniz olduğunu hatırlatacaktır.


Yürüyüş ve bisiklet


Egzersizler için koşu bandı veya sabit  bisiklet almak zorunda değilsiniz. Yeterince hırslıysanız ve disiplinli olabileceğinize inanıyorsanız bunların yerine dışarıda yürüyüşe çıkabilir ya da bisiklete binebilirsiniz. Her ikisi de size kardiyo eğitimi için yeterli olacaktır.

Temel kardiyo dayanıklılık egzersiziŞu ana kadar anlattığımız egzersizleri düzenli olarak yaptıktan sonra sıra geliyor dayanıklılığınızı test etmeye. Bundan sonra 35 dakikalık bir kardiyo dayanıklılık antrenmanı için hazırsınız. Bu temel dayanıklılık antrenmanının biraz daha ilgi çekici olması için açık havada yapmanızı öneriyoruz. Böylelikle temiz havada antrenman yapmanın keyfine varabilirsiniz. Dilerseniz bu egzersizi spor salonlarında herhangi bir kardiyo makinesinde de yapabilirsiniz; (koşu bandı, eliptik, kürek aleti, vb.). Dışarıda yapmak isterseniz de koşmak ve yüzmek iyi bir tercih olabilir.