Ratatouille tarifi


Ratatouille her ne kadar severek izlediğimiz bir çizgi filmin adı da olsa aslında Fransız mutfağının en  sevilen ve afiyetle tüketilen yemeklerinden biridir. Fransızca bulamaç anlamına gelir ve Fransa’nın yoksul ve fakir zamanlarında keşfedilmesi Fransızların lezzete ne kadar önem verdiğinin kanıtıdır. Tamamen sebzelerden oluşan ratatouille vejetaryenler ve diyet yapanlar tarafından sıkılıkla tercih edilir. Ana yemek olarak yenebildiği gibi yan yemek olarak da tüketilen ratatouille tarifi, tercihini tam da hafif ve lezzetli bir yemekten yana kullanmak isteyenlere göre…

Ratatoille tarifi

Malzemeler

Tarifimize geçmeden önce kullanacağınız malzemelerin neler olduğuna bir bakalım; dört adet dilimlenmiş ve soyulmuş domates, altı yemek kaşığı zeytinyağı, kaya tuzu, karabiber, iki adet dilimlenmiş patlıcan, dört adet dilimlenmiş ve soyulmuş soğan, iki adet doğranmış büyük biber, bir adet defne yaprağı, bir adet ezilmiş ve soyulmuş sarımsak ve iki orta boy kabak.

TarifiBu güzel tarifin yapımına sıra geldiğinde öncelikle malzemeleri tepsiye sığmaları için yuvarlak ve ince bir şekilde dilimleyin. Bir fırın tepsisinin içine zeytinyağını iyice yayın. Sonrasında, tüm sebzeleri fırın tepsisine aralarında az boşluk olacak şekilde yerleştirin ve boşluklara ezdiğiniz sarımsakları serpiştirin. Sebzeleri yerleştirdikten sonra, kaya tuzunu ve karabiberi sebzelerin üzerine eşit miktarda ekleyin ve zeytinyağını gezdirin. Ardından defne yaprağını hazırladığınız malzemelerin üzerine koyun. Son adım olarak 180 dereceye ayarlanmış fırında yemeğinizi 25 – 30 dakika pişirin.