Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri


Farklı yaş aralıklarındaki çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri genellikle psikolojik olabileceği gibi bakteri kaynaklı ya da farklı iç etkenlerden de olabilir. Ayrıca bazı genetik bozukluklar ve beslenme yetersizlikleri de çocuklarda saç dökülmesinin sebepleri arasındadır.

Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri

Çocuklarda saç dökülmesinin genel sebebi tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi psikolojik faktörlerdir. Psikolojik faktörler hem yetişkinlerin hem de çocukların saçının dökülmesine sebep olabilir. Bunun dışında enfeksiyonlar ve mantarlarda saç dökülmesine neden olmaktadır. Bazı deri hastalıkları da saç dökülmesine neden olurken, genetik faktörleri göz ardı etmemek gerekmektedir.

Bebeklerde saç dökülmesi neden olur?

Yeni doğan bebekler hayatlarının ilk birkaç ayında saçlarını kaybederler. Ama bu dönemi atlattıktan sonra kalıcı saçlarına kavuşurlar. Bazı durumlar ciddi bir sorunun habercisi olabilir fakat çoğunlukla bebeklerde saç dökülmesi geçici bir durumdur, bu yüzden endişe etmenize gerek yoktur.

Alopecia areata


Strese bağlı olarak zayıf düşen bağışıklık sistemi, halk arasındaki adı saçkıran olan alopesi areata hastalığı için tetikleyici rol oynar. Bu hastalık bir bağışıklık sistemi esaslı bir rahatsızlıktır fakat genetik nedenli sorunlar sebebiyle de görülebilir. Çocuklarda saçkıran hastalığın belirtileri ve hastalığa yakalanma nedenleri yetişkinlerden farklı değildir. Genellikle aynı şekilde tanı ve tedavi yöntemi uygulanır.

Beslenme bozuklukları


Çocuklarda saç dökülmesinin en yaygın sebebi beslenmeden kaynaklıdır. Küçük yaşta başlayan dengesiz beslenme, hazır gıdalar ya da B12 ve H gibi vitaminlerin eksikliği çocuk yaşlarda saç dökülmelerine sebep olur. Ayrıca, çocuğunuzda aşırı miktarda A vitamini veya hücresel metabolizma için önemli bir mineral olan çinko düzeyi düşükse, saç dökülmesi ile karşı karşıya kalabilir.


Endokrin sorunları

Bazı çocuklar “endokrin” problemiyle karşı karşıya olabilirler. Tiroid veya hipotiroidizm gibi endokrin problemleri, tiroid bezinin yetersiz olmasından kaynaklanan olumsuz bir sağlık durumudur. Bu durumda tiroid bezi metabolizmayı düzenleyen dengesiz bir hormon üretir. Bu da çocuğunuzun saçının dökülmesine yol açar.

Tıbbi olmayan nedenlerÇocuklarda saç dökülmesinin tıbbi olmayan nedenleri de olabilir. Saç şekillendirme ürünleri, sıkı bir at kuyruğu ve sert taraklar kullanmak bu nedenlerden sadece birkaçıdır. Bunlar, çocuklarda saç dökülmesine yol açabilecek yaygın nedenlerdendir.