Seyahat edenler için güvenlik ipuçları


Seyahatler ne kadar heyecan verici olurlarsa olsunlar, tedbir alınması gereken bazı konular vardır. Seyahatiniz sırasında hem kendinizi koruyabilmek hem de mutlu ve güvenli bir şekilde yolculuk edebilmek için dikkat edilmesi gereken noktaları seyahat edenler için güvenlik ipuçları başlıklı yazımızda derledik.

Seyahat edenler için güvenlik ipuçları

Gideceğiniz aracı iyi seçin

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her ülke vatandaşlarının en çok ölüm sebeplerinden biri motorlu araçlardır. Mümkün olduğunca iyi durumda olan bir araçla seyahat edin ve emniyet kemerlerinizi takmayı ihmal etmeyin. Otobüs şirketlerinin güvenlik kayıtlarını araştırın ve güvenliği az olup şikayeti çok olan otobüs şirketlerini kullanmaktan kaçının.

Kalacağınız oteldeki acil çıkış haritasını inceleyin


Dürüst olalım, bir otel odasına girdiğinizde, kapının arkasındaki haritayı incelemek yerine, odayı incelerseniz. Fakat yerleşmeden önce acil çıkış yollarını incelemelisiniz. Gecenin ortasında herhangi  kötü bir durum söz konusu olduğunda, haritayı incelediğiniz için memnun olacaksınız.


Otelin girişinde bulunan insanları inceleyin


Otel odanıza gitmeden önce orada bulunan görevliler ve müşterilere iyice bakmayı ihmal etmeyin. Bu size biraz tuhaf gelebilir, fakat söz konusu güvenliğiniz olduğunda her insana güvenemezsiniz. Otelin nasıl bir kitlesi olduğu hakkında fikir sahibi olmak sizi rahatlatacaktır.

Paranıza ve değerli eşyalarınıza dikkat edin


Çok fazla para  harcamamaya çalışın. Bazı harcamalar yapabilirsiniz fakat paranızın bir kısmını kasanıza koymayı ihmal etmeyin, böylece her ödeme yaptığınızda büyük miktarda para harcamamış olursunuz. Her ne kadar akıllı telefonunuzla gezmek ya da fotoğraf çekmek seyahat ederken iyi fikir olsa da, çevrenize dikkat edin. Örneğin hırsızlar, trenlerde telefon kullanan insanlardan cep telefonlarını almayı ve bir sonraki durakta kaçmayı çok severler.

Hayvanlardan uzak durunSokaklarda dolaşan sevimli köpekler ve kediler, fotoğraflarınız için mükemmel bir örnek olabilir. Ancak onlara çok yakın olursanız size zarar verebilirler. Sokak hayvanları, seyahatinizi mahvedebilir, sokakta kaldıkları için de bir çok hastalığı size bulaştırabilirler.