Dondurulmuş yiyecekler sağlıklı mıdır?


Hızlıca bir yemek hazırlamak ve servis etmek söz konusu olduğunda, dondurulmuş gıdaların yerini hiçbir şey tutamaz. Dondurucunuzda uzun zamandır duran gıdalarla kısa süre içerisinde kolayca bir menü bile hazırlayabilirsiniz. Bütün bu pratikliğiyle buzdolaplarında haklı bir yere sahip olmalarına rağmen dondurulmuş yiyecekler sağlıklı mıdır merak ettiğimiz konuların başında gelir. Yazımızda bu konuya açıklık getiriyoruz.

Dondurulmuş yiyecekler sağlıklı mıdır?

Dondurulmuş yiyecekler sağlıklı mıdır?


Dondurma işleminin yiyecekleri sağlıklı veya sağlıksız hale getirdiğine dair tek bir sonuç yoktur. Bu, donmuş yiyeceklerin besin içeriğine bağlıdır. Örneğin dondurulmuş meyveler ve sebzeler donmalarına rağmen çok sağlıklı olabilirken, ancak dondurulmuş pizzalar, atıştırmalıklar vb. gıdalar oldukça sağlıksızdır.

Donan gıdaların besin kaynağı değişir mi?


Donma işlemi, kalori sayısını, lif içeriğini veya mineral miktarını etkilemez. Sadece folit ve C vitamini gibi birkaç vitamini küçük bir değişikliğe uğrayabilir. Ancak, besin değerlerinin çoğunda dondurulduktan sonra bir değişiklik olmaz. Dondurma işlemi, yağ, protein, karbonhidrat veya şeker miktarını da değiştirmez. Sadece besinin sıvı içeriği değişebilir, ki bu da yemeğiniz çözüldüğünde görünür.

Sağlıklı dondurulmuş gıdalar nasıl seçilir?


Dondurulmuş gıdalar satın aldığınızda, çok fazla şeker, sodyum veya yüksek kalorili sos içeren gıdalar almaktan kaçının. Bunlardan ziyade donmuş sebzeleri seçin. Böylelikle mikrodalga gibi mutfak eşyalarınızda rahatlıkla bu sebzeleri pişirebilirsiniz. Sos içeren donmuş besinler, mikrodalgada veya fırınınızda buğulanma ve kötü koku yapacaktır.

Evde dondurulmuş gıda yapmak isteyenler için ipuçlarıDondurmak için satın aldığınız besin, önceden dondurulmuş veya yumurta gibi kabuklu bir besin olmamalıdır. Mayonez, salata sosları ve krema sosları gibi besinler dondurucuda kullanılamaz. Et, kümes hayvanları, balık ve deniz ürünlerini problemsiz bir şekilde dondurabilirsiniz. Çoğu meyve ve sebze de dondurulabilir.