Kategoriler
Temizlik

Yatak nasıl temizlenir?


Hayatımızın yaklaşık üçte birini yatağımızda geçiriyoruz, bu yüzden yatağımızı temiz tutmak önemlidir. Düzenli yapılan yatak temizliği, yatak odasındaki alerjenleri azaltır ve yatağımızı yıllarca yeni ve pırıl pırıl tutabilmemizi sağlar. Yatağı temiz tutmakla ilgili ipuçlarını yatak nasıl temizlenir başlıklı konumuzda ele alıyoruz.

Yatak nasıl temizlenir?


Yatağınızdan çarşaf ve yastıklarınızı çıkarın.Yatağınızı temizlemeden önce, üstünde bulunan her şeyi kaldırmalısınız. Yastıklar, battaniyeler, oyuncaklar ve diğer nesneler dahil olmak üzere tüm öğeleri kaldırın ve üst katmanını çıkararak işe başlayın. Yastıklarınızı temizlik için çıkardığınızda, yastık kılıflarını çıkarın ve çamaşır sepetine atın. Aynı uygulamayı çarşaf ve yorganlara da uygulayın.

Alt tabaka


Tüm dekoratif öğeler, yastıklar ve örtüler yataktan çıkarıldıktan sonra, alt tabakayı çıkarın. Alt tabakayı kaplayan alezi de çıkartın ve onu da çamaşır sepetine atın.

Kırıntılar


Yatağınızda kırıntı ve benzer şeyleri temizlemek için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce makinenizin temiz olduğundan emin olun, yoksa etrafa bakteri saçılır.

Sıvı maddeler


Öncelikle lekelerin nerede olduğunu bulun, çünkü yatağınızda bir çok yerde fark etmediğiniz lekeler olabilir. Yanınıza soğuk su ve bir bez parçası alın. Bez parçasıyla lekelerin iyice temizlendiğinden emin olun.

Çıkmayan lekeler için fırçaLekeleri çıkarmak için, 2 yemek kaşığı hidrojen peroksit ve 1 yemek kaşığı sıvı bulaşık sabununu küçük bir kapta karıştırın. Birlikte karıştırmak için bir kaşık kullanın ve kabın içinde köpükler oluşuncaya kadar bu işlemi yapmaya devam edin. Eski bir diş fırçasını kaba batırın. Yatağın kirlenen bölgelerini fırçalayın. Sonrasında diş fırçanızı temiz ve nemli bir bezle silin.

Kabartma tozu


Yatağın üzerine kabartma tozu serpin. Lekeler çözüldükten bir süre sonra tekrar kabartma tozu serpebilir ve yatağınızın güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, yatağın tüm yüzeyine kabartma tozu serpiştirin.

Kabartma tozuna zaman verin


Kokuları emmek için kabartma tozuna zaman verin. Kabartma tozu, en az 30 dakika yatağınızın üzerinde dursun. Bu, kokuları emmek ve kalan sıvıları temizlemek için oldukça etkili bir işlem.

Yatağı tekrar elektrikli süpürgeyle temizlemek


Kabartma tozunu serptiniz ve aradan biraz zaman geçti. Kabartma tozunu temizlemek için elektrik süpürgesiyle yatağınızı temizleyin. Bu işlemlerin ardından yatak odanızın camını açabilir ve toz ve diğer maddelerin gitmesini sağlayabilirsiniz.