Göz kanseri nedir?


Kanser vücuttaki hücrelerin kontrolden çıkmaya başladığı zaman başlar. Vücudun hemen her yerinde bulunan hücreler kansere dönüşebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Göz kanseri ise gözde başlar. Oldukça tehlikeli bir hastalık olan göz kanseri nedir detaylarıyla yazımızda anlatıyoruz.

Göz kanseri nedir?

Göz kanseri nerede olur?


Bu hastalık gözümüzün en önemli bölgeleri olan göz küresi, göz çukuru ve adneksiyal yapılarda meydana gelir:  Gözün ana kısmı göz küresidir ve genellikle tıpta vitröz humor ismiyle geçen jöle benzeri bir maddeyle doludur. Göz küresinin katmanları vardır bunlar sklera, uvea ve retina olarak üçe ayrılır.

Göz kanseri belirtileri


Genellikle, göz kanseri başladığı sıralarda belirtileri yoktur. Ama bu, kişiden kişiye değişebilir. Belirtilerini ise bunlardan yola çıkarak anlayabilirsiniz; Bir gözde şişkinlik, tam veya kısmen görme kaybı, göz çevresinde ağrı, göz yüzeyinde soluk bir kitle, bulanık görüş, gözün görünümde değişiklik ve gözde kanlanmayla  göz kanseri belirtilerini anlayabilirsiniz.

Göz kanseri tedavileri


Göz kanseri hastalığına yakalanmışsanız tabi ki doktorunuz en iyi tedavi yöntemlerini meslektaşlarıyla birlikte tartışarak size aktaracaktır. Tabi bu tartışma çeşitli faktörlere bağlıdır; kanser türü, kanserin yeri, büyüklüğü, yaşınız ve sağlınız.


Radyoterapi

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili x-ışınları veya diğer radyasyon türlerini kullanır. İntraoküler melanomu için ortak ve sağlık bir tedavidir. Radyasyon tedavisi genellikle gözdeki görme oranını kurtarabilir, ama yapılan küçücük bir hata gözün tamamına mal olabilir.

Kemoterapi


Kemoterapi (kemo) kanseri tedavi etmek için ilaçların kullanılmasıdır. İlaçlar, vücudun belirli bir bölümüne enjekte edilir ve göz kanseri olan kişi daha iyi görmeye başlar, ağrısı varsa da bu durum hafiflemiş olur, en etkili yollardan biridir.