Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler


Günümüzde pek çok insan, güneş gözlüklerini daha çok şık görünebilmek ve günlük kıyafetlerini tamamlamak için kullanıyor. Yaz aylarının vazgeçilmezi haline gelen güneş gözlüklerinin seçimi sadece aksesuar olarak değil gözlerimizin sağlığı açısından da son derece önemlidir. Artan güneş ışınları göze zarar verdiği gibi görüş açısının da kaybolmasına neden oluyor. Bu yüzden güneş gözlüğünün cam yapısına dikkat etmek gerekir. Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler bu yazımızın konusu…

Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

UV filtreli camlar seçilmeli


Güneş ışınları, insan gözlerinin algılayamayacağı veya hissedemeyeceği oranda UV radyasyonu yayar. Bu radyasyonlar küçük dozlarda D vitamini oluşumunu sağlar. Fakat yüksek dozlardaki UV radyasyonları ciltte yanık ve kansere yol açabildiği gibi gözlere de ciddi zararlar verebiliyor. Bu nedenle güneş gözlüğü satın alırken, gözlüğün yüzde 100 UVA ve UVB blokaj gibi özelliklere sahip olup olmadığına bakılması gerekiyor.

Yüz şeklinize uygun olması


Güneş gözlüğü satın alırken öncelikle gözlüğün yüzünüze tam oturan bir model olmasına özen göstermelisiniz. Tercih edeceğiniz güneş gözlüğünün biçimi ya da rengi, yüz hatlarınızla uyumlu olmalıdır. Güneş gözlüğü suratınızda büyük ya da küçük kalmamalıdır. Rahatlığınız açısından güneş gözlüğünün çerçevesi, yanağınıza değmemeli ya da kaşınızla aynı hizada olmamalıdır.

Cam özellikleri son derece önemli


Satın alacağınız güneş gözlüğünün camlarının öncelikle kaliteli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Zaten bilinen ve uzman bir satış noktasından alacağınız güneş gözlüğünü gönül rahatlığıyla takabilir, dikkatli kullandığınız ve bakımını yaptığınız takdirde uzun yıllar saklayabilirsiniz. Güneş gözlüğü camlarının, adını mutlaka duyduğunuz UV ışınlarına karşı koruyucu olması çok önemli. Güneş gözlüğünün UV filtreli olmaması ileriki yıllarda sorun yaşamanıza sebep olabilir.

Güvendiğiniz markayı tercih edin


Doğru güneş gözlüğü seçmenin bir diğer püf noktası da güvenilirliğinden ve sağlamlığından emin olduğunuz bir markayı seçmenizdir. Daha önce kullandığınız ve memnun kaldığınız markanın güneş gözlüğü modellerine diğerlerinden önce bakmanız pratik bir çözüm olacaktır.

Orijinal olmasına dikkat edinMalum orijinallik konusunu bilmeyen yok. Uzun yıllar önce ozon tabakası delindi ve dünyaya gelen ışınların zararları hakkında daha çok konuşmaya ve etkileri hakkında bilgi edinmeye başladık. Hâl böyle olunca, göz sağlığı her yıl daha da önem kazanmaya başladı. İşte bu yüzden güneş gözlüğünüzü seçerken UV ışınlarına karşı tam koruma sağlayan modelleri tercih etmelisiniz. Seçtiğim güneş gözlüğünün gözümü UV ışınlarından koruyacağını nasıl anlarım diye düşünüyorsanız, üzerinde etiket olup olmadığına bakabilirsiniz.