Çocuk bakıcısı nasıl seçilmeli?


Anne-babaların çalışma hayatının devamlılığı için bebek veya çocuklarının bakımını üstlenen bakıcılar, aile hayatında önemli yere sahip olurlar. Bu nedenle ebeveynler çocuklarını emanet edecekleri bakıcının seçimi konusunda çok titiz davranarak içlerine sinecek bakıcıyı bulmak için uzun zaman araştırma yaparlar. Çocuk bakıcısı nasıl seçilmeli? hakkında hazırladığımız içeriğimiz, özellikle böyle bir aşamada olan ebeveynler için kılavuz olacak nitelikte.

Çocuk bakıcısı nasıl seçilmeli?

Çocukların ihtiyaçları


Çocukların özellikle ilk yılda anneyle yoğun bir şekilde birlikte olarak beslenme, temizlik, sevgi ve ilgi gibi ihtiyaçlarının anne tarafından karşılanması gerekmektedir. Ancak çalışan annelerin genellikle bu kadar zaman işten ayrı kalmaları mümkün değildir. Bu yüzden bir yılan daha erken dönemlerde bir bakıcı ihtiyacı doğmaktadır. Bebeğin en önemli ihtiyacı; kendisiyle düzenli ve sürekli olarak ilgilenebilecek ve her türlü bakımını karşılayabilecek, iyi ilişki kurabileceği bir kişidir.

İyi bir bakıcı hangi özellikleri taşımalı?Çocuk bakıcısının öncelikle sakin, huzurlu, sabırlı, dikkatli, sevecen, hayat dolu, işini ve çocukları çok seven, dürüst birisi olması ve kalıcılığı önemlidir. Eğitimli olmak sanılanın aksine belirtilen özelliklerden daha sonra gelen bir özelliktir. Çünkü sabırlı, bebeği gerçekten sevebilecek, şefkatli bir bakıcı zaten doğru yönlendirmelerle bebeğiniz için en uygun öğrenme ortamını sağlayacaktır. Özellikle bebeklik döneminde sevecen-sıcak bir ilişki, bebeğin en önemli ihtiyacıdır.

Bebek bakıcının yaşı önemli midir?


Yine küçük bebekler düşünüldüğünde çok küçük bir bakıcıdansa en az 20’li yaşlarında, kendi kişilik gelişimini tamamlamış ve enerjisini işine yöneltebilecek biri olması önemlidir. Tabii enerjisini sürdürülebilmesi açısından kişinin dinç ve enerjik yaşlarında olması göz önünde bulundurulmalı. Üst sınırı belirlerken de yaşlılık kişiden kişiye değişmekle birlikte, bu enerjiyi sürdürebileceğine ikna olabileceğiniz yaşta olması tercih edilmelidir.

Çocuk bakıcısını denetlemenin en uygun yolları


Birkaç ay boyunca aynı evi paylaştığınız, tepkilerini ve ilişki kurma biçimini gözlemlediğiniz bir kişi, “güvenilir” ya da “güvenilir olmama” konusunda mutlaka bir ipucu verir. Ayrıca çocuğunuzu iyi tanıyorsanız, çocuk bakıcısıyla ilişkilerinde olan biteni anlamanız oldukça kolay olacaktır. Denetlemekten kast edilen çocukla sağlıklı ve özenli bir ilişki içinde olmasıdır. Bu dönemde çocuktaki değişikliklerden ilişkiye dair olumsuzluklar fark edilebilir.


Sık sık çocuk bakıcısı değiştirmek çocuğu etkiler mi


Bağlanmanın önemi düşünüldüğünde, çocuğa en çok zarar verebilecek şeylerden biri de sık çocuk bakıcısı değiştirmektir. Özellikle küçük bebeklik dönemlerinde anne-babalar çocuğun bu değişimin farkında olmadıklarını ve dolayısıyla etkilenmediklerini düşünürler. Oysa ilişki süreklilik arz eden bir konudur ve çocuğun bu sürekliliğe ihtiyacı vardır.