Kategoriler
Sağlık

Kahverengi mi, beyaz yumurta mı daha sağlıklı?


Birçok kişi yumurta alırken rengine göre tercih yapar. Kimileri kahverengi yumurtanın daha doğal ve sağlıklı olduğuna inanır, kimileri de beyaz yumurtanın daha temiz ve lezzetli olduğunu düşünür. Peki iki yumurtanın renkleri haricinde aralarında fark var mı? Kahverengi mi, beyaz yumurta mı daha sağlıklı? Merak edenleri yazımıza bekliyoruz.

Kahverengi mi, beyaz yumurta mı daha sağlıklı?

Kahvaltıda tüketildiğinde, vücut yağlarının yakılmasında önemli rol oynadığını ortaya koyan yumurta, sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir. Yumurta proteini, dışarıdan alınması gerekli olan ‘elzem amino asitleri’ yeterli ve dengeli miktarda içerir. Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır

Yumurtanın kabuğunun rengini belirleyen nedir?

Beyaz ile kahverengi yumurta arasındaki fark ırklarından kaynaklanmaktadır. Örneğin aynı kümeste aynı yemle beslenen iki farklı ırka sahip tavuklardan biri beyaz diğeri kahverengi yumurtlayabilir. Genel olarak Asya kökenli tavukların yumurtaları kahverengi, Akdeniz kıyıları kökenlilerin ise beyaz olur. Enterasan gelebilir ama tavuğun beyaz mı kahverengi mi yumurtlayacağını kulak memelerine bakarak anlayabilirsiniz. Beyaz kulaklı tavuklar genellikle beyaz yumurta bırakır. Kahverengi veya kırmızımsı kulak memeli tavuklar genellikle kahverengi veya bazen açık yeşil, mavi veya lekeli bir krem rengi yumurta bırakırlar.

Beyaz ve kahverengi yumurta besin değeri, lezzet ve pişme karakteristikleri bakımından aynıdır. Her iki yumurtada da aynı miktarda protein, mineral ve vitaminler vardır.


Tavukların beslenme koşulları yumurtayı etkiler mi?

Elbette tavuğun yediği yemin kalitesi yumurtanın lezzetinde belirli farklar yaratabilir. Örneğin yağdan zengin bir yemle beslenen tavuklar, daha az yağla beslenen tavuklara göre daha lezzetli yumurta üretirler.

Yumurtaların üzerindeki “gezen tavuk” etiketi yanıltıcı olabilir. Çok küçük bir kafeste yetişen tavuklara da gezen tavuk denmektedir. Ayrıca gezen tavukların koşulları genellikle çok kalabalıktır ve açık havaya çıkma imkanı bulunmamaktadır. Bu yüzden beslenme açısından geleneksel yumurta ve gezen tavuk yumurtaları arasında fark yoktur.

Serbest dolaşan etiketi ise taze çayırlarda sıklıkla dolaşımına izin verilen tavukların yumurtaları anlamına gelir. Bu tavuklar için ideal olanıdır. Yapılan bir araştırmada serbest dolaşan tavukların yumurtaları ile marketlerde satılan yumurtaların arasında fark olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu farklar; 1/3 daha az kolesterol, 1/4 az doymuş yağ, 2/3 daha fazla A vitamini, 2 kat daha fazla omega-3 yağ asitleri, 3 kat daha fazla E vitamini ve7 kat daha fazla beta karotendir.

Yani çayırlarda dolaşan tavukların yumurtaları çok daha besleyici ve değerlidir. Dolayısıyla yumurta seçerken kabuğunun rengine bakmayın. Bunun yerine doğal koşullarda yetişen, iyi beslenen ve kaliteli yemler yiyen tavukların yumurtalarını bulmaya çalışın.