Kategoriler
Sağlık

Diyabetin belirtileri


Halk arasında “şeker hastalığı” olarak tabir edilen diyabet, midenin hemen arkasında bulunan pankreas adını verdiğimiz salgı bezinin bir hastalığıdır. Diyabetin ciddi boyuta ulaşmadan teşhis edilmesi hayati öneme sahiptir. Bu nedenle diyabetin belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Diyabetin belirtileri

Şeker (glikoz), vücudumuz için önemli bir enerji kaynağı olmakla birlikte beyin dokusunun temel enerji kaynağıdır. Diyabet, pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen bir hastalıktır. İnsülin, şekerin hücre içine girmesini ve hücrede glikojen olarak depolanmasını sağlar. Şeker hastası, yediği besinden kana geçen şekeri kullanamaz ve kan şekeri düzeyi yükselir (hiperglisemi). Bu durum uzun dönemde birçok doku ve organda hasara yol açar.

Diyabetin çeşitleri


Diyabetin tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olmak üzere belirgin iki tipi vardır. Tip 1 diyabet insülinin pankreasta hiç üretilmediği ya da çok az üretildiği durumdur ve sıklıkla çocukluk ve gençlik döneminde görülür. Diyabet temelde 2 mekanizmayla oluşur. Bunlar, insülin hormonunun yetersizliği ve insülin hormonunun direnciyle meydana gelir.

Diyabetin belirtileri


Diyabet hastalığı, bireylerde kendini üç temel belirti ile gösterir. Bunlar normalden fazla yemek yeme ve doymama hissi, sık idrara çıkma, ağızda kuruluk ve tatlılık hissi ve buna bağlı olarak aşırı su içme isteği olarak sıralanabilir. Diyabetin türüne göre kişilerde görülebilecek diğer belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

1. Tip diyabetin belirtileri; Ağız kuruluğu, susama hissi, sık idrara çıkma, yorgunluk ve halsizlik, sık acıkma, diyet yapmadığı halde zayıflama, bulanık görme, ellerde ve ayaklarda hissizlik veya uyuşma ve karıncalanmadır.

2. Tip diyabetin belirtileri; Sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, çok su içme, açlık hissi, cilt yaralarının geç iyileşmesi, kuru ve kaşıntılı bir cilt, sık sık enfeksiyon gelişmesi, ellerde ve ayaklarda hissizlik veya uyuşma ve karıncalanmadır. Ancak bu belirtiler zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkar.

Diyabet tedavi edilmezse ne olur?


Diyabette dikkat edilmesi gerekenler ve önerilen tedavi ilkelerine uyulmadığı durumlarda kan şekerinin yüksek seviyelerde seyretmesi, başta nöropati (sinir harabiyeti), nefropati (böbreklerde hasar oluşumu) ve retinopati (göz retinasında hasar oluşumu) olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açar. Bu nedenle eğer siz de diyabet hastalığına sahipseniz, düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.