Çabuk acıktıran yiyecekler


Bazı besinleri yediğimizde daha çabuk acıktığımız bilinen bir gerçek. Böyle durumlarda açlığımızı bastırmak için ne bulursak yeriz desek yanlış olmaz. Bu yiyeceklerin kısa zaman içerisinde karnımızı acıktırmalarının sebebi kan şekerimizi hızla yükseltip tekrar hızla düşürmeleridir. Çabuk acıktıran yiyeceklerin ortak özelliği glisemik indeksinin yüksek olmalarıdır. Bu yazımızda çabuk acıktıran yiyecekler hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

Çabuk acıktıran yiyecekler

Ekmek


Yedikçe acıktıran, acıktıkça da yediren yiyeceklerin en başında beyaz ekmek geliyor. Beyaz ekmeğin yerine posa miktarı daha fazla olduğu için kan şekerini hızla yükseltmeyen tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, çok tahıllı veya kepekli ekmek tüketmekte fayda var. Yüksek posa içerikli besinler midede yer kaplar, dolayısıyla uzun süreli tokluk yaratır.

Patates


Çokça tüketilen patates, glisemik indeksi yüksek bir besindir. İçeriğindeki nişasta oranı yüksek olduğu için, posa içeriği neredeyse hiç yoktur. Bu yüzden basit karbonhidrat olarak değerlendirilir. Bir ilginç ayrıntı da patatesi çok fazla doğramak ya da püre haline getirmek glisemik indeksi daha da fazla yükseltiyor, yani bu şekilde tüketilince daha çabuk acıktırıyor.

Mısır gevreği


Özellikle çocukların kahvaltıda tüketmeyi çok sevdiği gevreklerin içinde şeker ve glikoz şurubu olduğundan mide kazınmasını artırır, yani çabucak acıktırır. Onun yerine süt veya yoğurtla yenecek yulaf kepeği midede şişer, yani 50 gram kadar yulaf kepeği midede şiştikten sonra 100 gram olur. Böylece uzun süren bir tokluk hissi yaratır.

Kırmızı pulbiber


Acının metabolizmayı çalıştırmak gibi önemli bir faydası olduğu bilinse de kırmızıbiberin iştah açıcı etkisi vardır.

Makarna


Beyaz makarna yerine tam buğday unundan veya kepekli makarna yemek sağlığımız açısından çok daha faydalıdır. Hatta bu tip makarnayı yeteri kadar suda pişirip suyunu dökmemek gerekiyor, çünkü özellikle kepekli makarnalarda B1 vitamini yağ yakımına yardımcı oluyor.

Tarçın


Kokusuyla özellikle tatlıların vazgeçilmezi olan tarçın da çok çabuk acıktıran baharatlardandır.

Meyve suyu


Meyve suyu tüketmek demek, bir su bardağı için en az 3-4 meyvenin sıkılmasıyla elde edildiği düşünülürse, aslında bir günde yiyeceğiniz meyveyi sadece bir bardakta, bir defada tüketmektir. Meyve suyunda posa olmadığından çok hızlı bir şekilde kana karışır ve kan şekerini de aynı hızla yükseltir.

NohutMideyi temizleyerek iştah açan nohut, sağlık açısından yararlı olsa da özellikle kilo verirken fazla tüketilmemesi gereken bir bakliyattır.