Kategoriler
Seyahat

Seyahate çıkanlar için ipuçları


Bol bol seyahat etmek ve fırsat buldukça yeni ülkelere gitmek herkesin hoşuna gider. Fakat seyahatlerinizi ne kadar planlarsanız planlayın sürpriz sayılabilecek durumlarla karşılaşmak gayet doğaldır. Bu yüzden seyahatinizin rahat geçmesi ve kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olabilmek için bazı ipuçlarını öğrenmek faydalı olabilir. Seyahate çıkanlar için ipuçları başlıklı yazımızda bunları sizlerle paylaşıyoruz.

Seyahate çıkanlar için ipuçları

Yanınıza az eşya alın


Yolculuğunuzu kolaylaştırmak istiyorsanız, uzun süre kalacak olsanız bile, hedefiniz el bagajı ile sınırlı kalmak olmalı. Örnek verecek olursak yanınıza iki çift ayakkabı almak sizin için yeterli olacaktır. Ne de olsa el bagajınızı meşgul etmeye gerek yok. Ayrıca, tek çantayla gitmek size birçok avantaj sağlayacaktır. Mesela, daha az yük taşımak, daha az bagaj sırası beklemek ve ülkenize dönerken daha çok hatıra eşyası ve hediye alabilmek gibi.

Seyahat rehberini evde bırakın


Büyük bir seyahat rehberini çantanızda taşımak yerine, ilgilendiğiniz bölümlerin fotokopilerini yanınıza almayı tercih edin. Faydalandığınız sayfaları işiniz bittikçe kağıt çöpüne atıp geri dönüşüme de katkıda bulunabilirsiniz.

Birkaç kelime de olsa yabancı dil öğrenin


Ne demişler, tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. İnsanlar genelde kendi dillerinde konuşmaya çalışan yabancıları çok sever ve yardımcı olmak isterler. Gideceğiniz ülkede konuşulan yerel lisandan birkaç kelime de olsa öğrenmenizi öneririz.

Turlar tek seçenek değildir


Rutin ve sıkıcı turistik rotalarda size rehberlik edecek turlardan fazlasını arıyorsanız, kendi seyahatinizi kendiniz planlamalısınız. Bu kulağa biraz endişe verici gelebilir, fakat ileride başka bir ülkeye tekrar gittiğinizde işlerin kolaylaştığını göreceksiniz. İnternetten istediğiniz ülkenin en lüks ve en ekonomik olan uçağını bulup seyahat edebilirsiniz.

Tek başınıza yola koyulun


Yalnız başınıza seyahate çıkmak biraz hüzünlü ve korkutucu gelebilir fakat kendinizi tanımanız ve yeni insanlarla tanışmanız için büyük bir şans yaratacaktır. Unutmayın, “Arkadaşını gerçekten tanımak istiyorsan, onunla birlikte yola çık” lafı boşa değil. Tatili size zehir edecek, hep onun istedikleri olsun diye tutturan bir arkadaş yerine yolda size katılacak ve uyum sağlayacak yeni biri, seyahatinizi çok daha keyifli bir hale getirebilir.


Kapüşonlu üstler giyin


Seyahatlerde yanınızda kapüşonlu üst bulundurmanın birçok avantajı olduğunu belirtmemiz gerekir. Örneğin şapkanızı bir yerde unutabilir hatta düşürebilirsiniz, fakat kapüşonun böyle bir derdi yoktur. Ayrıca otobüste, uçakta, trende uykunuz geldiğinde, rahatsız edici ışıklardan kurtulmak için kapüşon işinize oldukça yarayacaktır.

Kulak tıkacı


Gürültülü bir uçak yolculuğunda ya da otel odasında karşılaşacağınız gürültüyü öngöremezsiniz. Çantanızda azıcık yer kaplayacak kulak tıkacınız, bu gibi durumlarda imdadınıza yetişecektir.

Yanınızda çocukların oyalanabilecekleri bir cihaz bulundurun


Küçük çocuklarınızla seyahate çıkacaksanız, yanınıza laptop, taşınabilir DVD oynatıcı ya da tablet alın. Canları sıkıldığında, sizin yanınızda huysuzlaşacakları sırada oynatacağınız bir çizgi film ya da oyun onları oyalayacaktır.

Vücut dili kullanın


Karşınızdakiyle konuştuğunuz dil farklıysa bağırarak konuşmanın onun sizi anlamasını sağlamadığından emin olabilirsiniz. Bağırmak yerine vücut dilinizi kullanmayı deneyebilirsiniz. Yeryüzündeki en geçerli dilin vücut dili olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Yerli bir rehberle gezin


Müzeleri ya da tarihi yapıları gezecekseniz, yerli bir rehberden faydalanmayı deneyin. Rehberinizin, tek başınıza fark bile etmeyeceğiniz yerleri gösterip, bir broşürün vereceğinden çok daha detaylı ve ilginç bilgiler vereceğinden emin olabilirsiniz.