Kategoriler
Çocuklar

Bebeklerde isilik nasıl tedavi edilir?


İsilik, bilimsel adıyla Miliaria, genellikle bebeklerde yaz aylarında yaygın görülen bir hastalıktır. Vücudun küçük küçük tomurcaklar halinde kabarmasına neden olan isilik, gözeneklerin kapanması sonucu oluşan deri döküntüsünden ibarettir. Bebeklerde isilik nasıl tedavi edilir bu yazımızın konusu.

Bebeklerde isilik nasıl tedavi edilir?

Bebeğinizi hava şartlarına uygun giydirmelisiniz


Bebeğinizin isiliğini tedavi etmeye, ona rahat ve mevsime uygun kıyafetler giydirerek başlayabilirsiniz. Siz nasıl giyiniyorsanız, onu da aynı şekilde giydirmelisiniz. Önemli olan, bebeğinizin cildinin yeteri kadar hava almasıdır. Fakat, güneş ışığına maruz kalmasına izin vermeyin. Eğer hava çok sıcaksa, ona tişört giydirmek iyi bir tercih olacaktır.

Bebeğinizin altını kuru tutmaya çalışın

Bebeğinizin cildini hava aldıran, kuru tutan ve tahriş etmeyen bezler tercih etmelisiniz. Kağıt ya da pamuklu bezler olabilir. Özellikle, dışarı çıkmadan önce bebeğinizin altını bir havluyla kurulayın, bu işlem isilik belirtilerini azaltacaktır.

Bebeğinizi terletmemeye çalışınBebeklerin odaları sık sık havalandırılmalı, rutubetli olmamalı ve ısı 18-24 derece arasında olmalıdır. Bebeğe giydirilen kıyafetlerin naylon veya polyester katkılı olması bebeğin terlemesine neden olan bir başka etkendir. Bebeklere mümkün olduğu kadar pamuklu ve hafif giysiler giydirmek gerekir.

İsilik başladığı an her gün duş aldırmalısınız


Aşırı sıcak, aşırı terleme demektir. Duş alınmadığı takdirde, terleme, ter bezlerinin tıkanmasına yol açabilir. Bu durum, yaz mevsiminin en sık karşılaşılan cilt rahatsızlığı olan isiliğe sebep olur. Bu nedenle yaz mevsiminde, kendinizi ve bebeğinizi mümkün olduğu kadar sıcak ortamlardan uzak tutun. Dışarıda gölgede durmak, gün içerisinde duş almak, bazen 1-2 saat klimalı ortamlarda durmak, vücudu rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Obezite veya aşırı kilo


Obezite ya da aşırı kilo, normalden daha fazla terlemeye neden olur. Kilolu kişilerde, özellikle kıvrım kısımlarında, isilik görülme riski diğer insanlara göre daha fazladır. Hastalıklara adevetiye çıkaran obeziteden bebeğinizi uzak tutmalısınız.

Krem ve losyon kullanmayın


İsilik olan bebeğinizin cildine bir süre nemlendirici losyon ve krem sürmeyi bırakmalısınız. Sıcak havalarda losyonlar  ve kremler gözenekleri tıkayarak bebeğinizde isilik oluşumuna sebep olur.

Yukarıda bahsettiğimiz önlemleri almanız durumunda, bebeğinizi isilikten koruyabilir ya da  tedavi sürecinde 3-4 gün içinde tomurcukların geçmesini sağlayabilirsiniz.