Kategoriler
Temizlik

Arabanın dışı nasıl temizlenir?


Aracınızın hem iç hem de dış temizliğini yaptırabilir veya sadece dış temizliğini tercih edebilirsiniz. Arabanın dışını yıkamak rutin temizliğin yanı sıra cilaya hazırlık işlemi olarak da görülebilir. Bu yazımızda, arabanın dışı nasıl temizlenir sorusunun yanıtını detaylı olarak ele alarak adım adım anlatıyoruz.

Arabanın dışı nasıl temizlenmeli

Aracınızı hazırlayın


Dış temizliğe başlamadan önce, aracınızın serin ve gölgede olduğundan emin olun. Aracınız güneş altındaysa veya yakın zaman önce çalıştığından dolayı sıcaksa, temizlemeden önce aracınızın soğumasını bekleyin. Bu 20 ila 30 dakika sürebilir.

Malzemeler


Aracınızın dışını temizlemek için iki kova, yumuşak doğal süngerler, isterseniz bir çift temizlik eldiveni, kuru bir bez, lastik temizleyici sprey, yumuşak havlu, araba şampuanı ve cam temizleyici sprey gereklidir.

Kovaları su ile doldurun


Kovalardan birini, araba şampuanıyla doldurun. Diğer kovayı aracınızı durulamak için kullanacaksınız. Aracınızı temizlemek için bulaşık deterjanı veya el sabunu kullanmayın. Bu tarz temizlik malzemeleri arabanızın boyasına zarar verebilir veya çıkarabilir.

Arabanın dışını yıkamak


Arabanızı köpüklemeden önce arabanın tüm yüzeyini yıkayarak, çizilmemesi için tüm kir ve kalıntıları temizlediğinizden emin olun. Yaprakları, dalları ve diğer kalıntıları elinizle toplayıp çöp torbanıza doldurun. Çıkarılması zor olan kirleri çıkarmak için hortumunuzu yüksek basınçta ayarlayın. Ancak, arabanızın boyasını çıkarmamak için basıncın çok yüksek olmadığından emin olun.


Araba şampuanı ile camları yıkamak


Süngeri alın ve camlarınızı, araba şampuanıyla doldurduğunuz kovadan su alarak silmeye başlayın. Cam temizleyici spreyle camlardan tüm kirlerden arındırın.

Süngeri durulamak


Süngerinizi her kullanımdan sonra duru su bulunan kovada bol suyla durulayın. Süngerinizin yere düşmesi halinde, tekrar suyla yıkadığınızdan emin olun.

Güneşin aracınızı ısıtmasına izin vermeyin


Bu arabanızın temizlik işleminden sonra fazla ısı nedeniyle çizilmesine neden olabilir. Bunun yerine, aracınızı kurutmak için yumuşak havlu kullanmanız daha iyi olacaktır.

Tekerlekleri temizlemek


Kova doldurma işlemini tekrar uygulayın. Araba şampuanlı suya daldırdığınız yumuşak bir süpürge başı yardımıyla jantları kirlerden arındırın. Ardından, duru su dolu kovanızı kullanarak tüm tekerlekleri köpükten kurtarın. Son olarak lastiklerinizin kirden iyice arınması için lastik temizleyici sprey ile arabanın dış temizliğini tamamlayabilirsiniz.