Sushi tarifi


Sushi tadına bakmamış birçok kişinin ön yargıyla yaklaşabildiği geleneksel bir Japon yemeğidir. İşin aslı sushiyi çiğ balıktan ibaret sanarak yemeyenler neler kaçırdıklarını bilmezler. Zaten yedikten sonra müptelası olup sushi yemek için can atacak düzeye gelen de bir hayli çoktur. Aşağıda vereceğimiz sushi tarifi ile evde bol bol sushi yemenin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Sushi tarifi

Sushi pirinç pilavı, sebze, çiğ ya da buharda pişmiş balık, yengeç, ahtapot, karides gibi deniz ürünlerinin yosun yapraklarına (Nori)  sarılarak hazırlanan geleneksel bir Japon yemeğidir. Birçok çeşidi vardır ve yapımında çokça sebze kullanılır ki bu da sushinin oldukça sağlıklı bir yemek olduğunu göstermektedir.

Sushi tarifi için bize gerekli olacak malzemeler; çeyrek su bardağı sushi pirinci, iki su bardağı oda sıcaklığında su, dört yemek kaşığı pirinç sirkesi, dört çay kaşığı şeker, dört çay kaşığı tuz, dört adet Nori (yosun yaprağı), 50 gram somon füme, bir adet büyük boy salatalık, bir adet büyük boy havuçtur.


Şimdi sıra bu eşsiz lezzetin nasıl yapıldığını anlatmaya geldi. İlk önce pirinci bir süzgece alıp akan suyun altında nişastası gidene kadar yıkayın. Yıkadığınız pirinci küçük bir tencereye alıp üzerine su ekleyin, tencerenin kapağını kapatın ve harlı ateşte kaynamaya başlayıncaya kadar pişirin. Kaynamaya başlayınca altını kısıp suyunu çekene kadar yaklaşık 15 dakika kadar pişirin. Ardından tencerenin kapağını açın ve karıştırın. Daha sonra pirinci ayrı bir kaba aktarıp soğumaya bırakın. Şeker ve tuzu pirinç sirkesinin içine ekleyip eriyene kadar karıştırın. Bu karışımı iyice soğuyan pirince ekledikten sonra tekrar karıştırın.


Bir kesme tahtasının üzerine streç film yayın ve bir yosun yaprağını kesme tahtasının üstüne yayın. Haşlanmış pirincin dörtte birini yaprağın üzerine sağ ve solundan 2 – 3 cm boşluk bırakarak ince ve eşit bir tabaka halinde yayın. Pirinci bir kaşığın sırtıyla sert şekilde bastırarak sıkıştırın, pirinçlerin kaşığa yapışmaması için kaşığı sık sık suya batırıp çıkarın. Salatalık ve havucu olabildiğince uzunlamasına ince dilimler halinde doğrayın. Yosun yaprağının sizden tarafa olan kenarına salatalık ve havucu yatay şekilde pirincin üzerine yerleştirin. Somon fümeyi elinizle küçük parçalar kopararak salatalık ve havuçların üzerine dizin. Salatalık, havuç ve somonu yosun yaprağının üzeriyle kapatın. Ardından elinizden yardım alıp bastırarak yosun yapraklarını rulo şeklinde sarın. Ruloyu keskin bir bıçak eşliğinde beş parçaya bölerek servis tabağına alın. Kalan malzemeleri de aynı yöntemle hazırladıktan sonra sushileri soya sosu ve wasabi ile servis edebilirsiniz.