Ağrılara iyi gelen yağlar


Aromatik yağlar, tarihin ilk çağlarından beri sağlık problemlerinde kullanılmıştır. Uçucu yağlar kronik ağrıda özellikle ansiyete ve strese yardımcı olurken, uygulanan medikal tedaviye de destek olurlar. Bu yazımızda ağrılara iyi gelen yağlar hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

Ağrılara iyi gelen yağlar

Yaşam süresince kazalar, hastalıklar gibi pek çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilen ağrı, kişi tarafından ifade edilişi, yaş, cinsiyet, altta yatan psikolojik nedenler, ağrı şiddeti ve lokasyonu gibi faktörlerden etkilenmektedir.

Yapılan çalışmalar, ağrısı olan kişilerin yüzde 33’ünün ağrı nedeniyle ilaç kullandığını göstermektedir. Bu ilaçlar;ağrıya yönelik doktor reçeteleri, günlük analjezik kullanımı olarak görülmektedir.

İlaç tedavisi dışında ağrıyla baş etme yöntemleri arasında fizik tedavi, masaj, sıcak/soğuk uygulama, transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu, egzersiz, dikkati baka yöne çekme, gevşeme, meditasyon, müzik tedavisi, refleksoloji, hipnoz, aromaterapi, terapötik dokunma ve akupunktur gibi nonfarmakolojik uygulamalar da bulunmaktadır.

Uçucu yağların ise özellikler kronik ağrı, artrit ve siyatik ağrılarında ağrıyı azaltıcı, destekleyici etkileri bulunmaktadır. Uçucu yağlar çok küçük moleküller olduklarından ciltten hızla penetre olarak ağrılı bölgede dolaşımı artırıp, oksijenlenmeyi hızlandırarak enflamasyonu azaltırlar.

Örneğin karabiber uçucu yağı ağrılı adelede kullanıldığında  ağrıyı azaltırken aynı zamanda uygulama alanında kan dolaşımını artırarak ağrıya neden olan enflamasyonu da azaltıcı etki gösterir. Bunun dışında baş ağrılarında sıklıkla kullanılan lavanta yağı stres ve anksiyeteyi de azaltarak ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Stres ve uyku bozukluğu aslında birçok ağrının ve sızının altında yatan nedenlerdir. Vücut ve ruhu birbirinden ayrı olarak düşünmek imkansızdır. Ruh ve beden bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Arometerapide ruh ve beden bir bütün olarak değerlendirilir ve geniş kapsamlı bir bütünlük üzerinden tedavi amaçlanır.

Ağrı tedavisinde uçucu yağ kadar kullanılan sabit yağ da büyük önem taşır. Seçilen sabit yağın, ağrı tedavisinde etkili bir yağ olması tedavinin başarı şansını artırır.


Lavanta uçucu yağı


Hafifçe tatlı kokulu lavanta uçucu yağı aromatik dünyanın baş oyuncusudur. Etki spektrumu, düşük yan etki insidansı ile geniş bir kullanım alanına sahiptir. Migren tip ve gerginliğe bağlı baş ağrılarında ilk sıralarda önerilen uçucu yağlardandır. İnhalasyon olarak kullanıldığında rahatlatıcı ve ağrı hafifletici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca ağrı nedeninin altında yatan stres ve ansiyete gibi sorunların da azalmasını sağlayarak ağrı kontrolünde destek sağlamaktadır.

Lavanta uçucu yağı inhalasyonu yoluyla kullanılabildiği gibi hızlı etki istendiği durumlarda bir iki damla dilue edilmeden direkt boyun ve alın bölgesine masaj yapılarak da uygulanabilir.

Sızma zeytinyağı

Oleocanthal, sızma zeytinyağında bulunan doğal fenolik bileşiktir. Teröpatik etkinliği birçok kronik enflamatuvar hastalıkta gösterilmiştir. Oleocanthal, güçlü bir ağrı kesici bufrofen gibi etki eden doğal bir bileşiktir.


Hint yağı

Hint yağının neredeyse yüzde 90’ını oluşturan risinoleik asidin analjezik ve anti-enflamatuvar etkileri çalışmalarla belgelenmiştir.