Glutamin zengini besinler


Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan en önemli amino asitlerden biri glutamindir. Yapılan araştırmalar bu değerli asidin bağışıklığı artırdığını, kas kaybını önlediğini, hastalıklara veya yaralanmalara oldukça iyi gelmesi nedeniyle de kasların iyileşmesini hızlandırdığını ve sindirimi artırdığını göstermektedir. Bu özellikleriyle sporcular ve özellikle ağırlık çalışanlar tarafından yaygın olarak kullanılan bu asit, bazı besinlerde bulunmaktadır. Glutamin zengini besinler hangileri diye merak edenleri yazımıza alabiliriz…

Glutamin zengini besinler

Deniz ürünleri


Balık, midye, karides ve yengeç gibi deniz ürünleri mükemmel birer glutamin kaynağıdır. Deniz suyu balıkları tatlı su balıklarından daha fazla glutamin içeriğine sahiptir. Örneğin salatanıza da deniz ürünleri koyabilirsiniz. Yalnız doku ve besin değerini kaybettikleri için bunları fazla pişirmemeniz gerektiğini unutmayın.

Otlu et


Et, oldukça etkili bir protein kaynağıdır. Tavuk, kuzu ve sığır eti glutamin kaynağıdır ve bunlardan herhangi birini öğle veya akşam yemeğine dahil etmeniz önemlidir. Ancak, obezseniz, kalp probleminiz ya da yüksek tansiyonunuz varsa kırmızı ete dikkat edin. Yeterli miktarda glutamin almak için tavuk göğsü veya yağsız dana eti tüketin. Köfte tüketmekten kaçının ve eti dengelemek için yeşil yapraklı sebzeler kullanın.

Kırmızı lahana


Kırmızı lahana, glutamin açısından zengin bir sebze olduğu için çokça tüketilir. Bağışıklığı güçlendirmeye destek olur ve genel sağlığınızı artırır. Bu salatayı pişirmektense, sandviçlerinizin içine koyarak tüketebilirsiniz. Çünkü pişirmek, bu sebzenin içindeki glutamini yok eder.

Fındık ve fıstıkFındık ve fıstığın içinde sağlıklı yağlar ve protein bulunur. Bir amino asit olan glutamin de fındıkta ve fıstıkta bol miktarda bulunur. Fakat bu günlük beslenmenizde istediğiniz kadar fındık veya fıstık tüketebilirsiniz anlamına gelmez. Örneğin ara öğünlerde açlığınızı gidermek adına bir kap yeterlidir.

Maydanoz


Maydanoz, kiş ve çorba gibi çeşitli yemeklere tat ve lezzet katmak için kullanılan çok faydalı bir bitkidir. İyi bir vitamin, mineral ve diyet lifi kaynağı olmasının yanı sıra, glutamin açısından da zengindir. Sandviç, doldurulmuş tavuk, ızgara balık, mantar veya sebze çorbası gibi besinlere maydanoz ekleyebilirsiniz.

Kuşkonmaz


Hem beyaz hem de yeşil kuşkonmaz iyi bir glutamin kaynağıdır ve kas kaybını önlemek veya iyileşme süresini hızlandırmak için kullanılabilir. Kuşkonmazı ızgara yemeklerinize ve çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Yemeğinizi sağlıklı hale getirmek için koyu yapraklı yeşilliklerle birlikte kullanabilirsiniz.


Baklagiller


Nohut, bezelye, mercimek ve fasulye gibi baklagiller önemli birer glutamin kaynağıdır. Hayvan etinden elde edilebilecek farklı amino asitlerden yoksun oldukları için vejeteryanlar ve veganlar tarafından çok tercih edilirler. Bu besin türü, kas kaybını önlemek ve kemikleri güçlendirme alanında oldukça güçlüdür.