Omuz ağrıları için egzersiz yöntemleri


Vücudunuzun sağlam ve güçlü olabilmesini sağlayan en önemli eklemlerden biri omuzlarınızdır. Omuzlarınızı geliştirebilmek için çokça egzersiz yapmanız gerekir fakat oldukça hassas olan bu bölgeyi zorlamanız zedelenmelere; zedelenmeler de ağrılara sebep olabilir. Omuz ağrılarını yapacağınız bazı egzersizlerle ortadan kaldırmak mümkün. Bu yazımızın konusu omuz ağrıları için egzersiz yöntemleri

Omuz ağrıları için egzersiz yöntemleri

Gün içinde yapılan yanlış hareketler, omuza aşırı yük bindiren egzersizler, anlık kazalar ya da sık kullanmaya bağlı olarak omuz eklemlerinde meydana gelen hasarlar ağrılara sebep olabilmektedir.  Bunun nedeni omuz yapısını oluşturan kaslarda, tendonlarda veya diğer yumuşak dokulardaki zedelenmelerdir. Omuz ağrılarınız için aşağıda paylaştığımız egzersizler oldukça faydalı olabilir.

Beden duvara karşı


Öncelikle, sırtınızı ve boynuzu dik tutun. Ellerinizi duvara yaslayın ve dirseklerinizi düz tutun. Şimdi, kafanızı duvara doğru eğin. Bu işlem sırasında, sırtınızın düz olduğundan emin olun. Sonrasında, kürek kemiğinizi öne doğru getirin. 5 saniye boyunca bu konumda kalın. Normal pozisyonunuza geri dönün. Ardından, işlemi 10 kez tekrarlayın.

Omuz silkmek


Öncelikle, boynunuz ve sırtınız dümdüz olacak şekilde durun. Kollarınızı vücudunuzdan biraz uzak tutun. Avuç içleriniz size doğru dönük olacak şekilde ellerinizi ayarlayın. Önce bir taraftaki kürek kemiğinizi kulağınıza doğru yükseltin. 5 saniye bekleyin ve sonra omzunuzu serbest bırakın. Daha sonra diğer omzunuz için de bu işlemi tekrarlayın.

Kürek kemiklerini sıkıştırmak

Bu egzersizi otururken veya ayakta uygulayabilirsiniz. Öncelikle, biraz zor olsa da çenenizi içeriye doğru tutun. Ardından, kürek kemiklerinizi kafanıza doğru sıkın. Bu işlemde biraz acı çekebilirsiniz. Kürek kemiklerinizi serbest bırakmadan önce, omuzlarınız ve çeneniz hariç bedeninizin her kısmını serbest bırakın.


Direnç bandı

Öncelikle sırtınız dik olsun, kürek kemiklerinizi ise geriye doğru ittirin. Ardından, direnç bandını sağ elinizle tutun ve bandı dışarı doğru çekin. Sonra bandı vücudunuzdan uzağa çekmek yerine, vücudunuza doğru çekin. Her iki kolunuzda da bu işlemi üç kez tekrarlayın.

Kolları ittirme

Boyunuzu dik tutarak egzersize başlayın. Sağ dirseğinizi 90 derece açık olarak tutun. Sol elinizle sağ bileğinizi tutun. Şimdi sağ elinizi, sol elinizin direncine karşı vücudunuzdan uzaklaştırın. 5 saniye boyunca bu pozisyonda kalın. Her kolda bu işlemi 10 kez tekrarlayın.

Omuza elleri yerleştirmek


Ellerinizi boynunuzun arkasına koyun. Dirsekleriniz dışarı doğru dönük olsun. Dirseklerinizi omuz hattınızın üzerinde olacak şekilde yukarı doğru tutun.