Uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler


Uçakla ne kadar çok yolculuk yaparsak yapalım, her defasında içimizde bir tedirginlik oluşur. Oysa ki endişelerimizi en aza indirdiğimiz takdirde bulutları izleyerek seyahat etmekten keyiflisi yoktur. Uçak yolculuğu öncesinde kendinize özel aldığınız tedbirlerin yanı sıra sağlığınız için de dikkat etmeniz gerekenler vardır. Uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler bu yazımızın konusu…

Uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler

Nemlendirici kullanın


Uçaklarda nem oranı oldukça düşük seviyelerde olabiliyor. Bu nedenle burnunuz ve dudaklarınız kuru olan havadan olumsuz etkilenebilir. Bunu en aza indirmek için burun spreyi, nemlendirici damla ve dudak kremi kullanabilirsiniz.

Alkolden uzak durun

Uçakta değişen basınç ve mikrop kapma riskine karşı bağışıklık sistemini güçlendirici yiyecek ve içecekler tercih etmelisiniz. Hafif yemekler yemek, kafein ve alkolden uzak durmak yolculuğunuzun ardından yorgun hissetmemenizi ve daha dinç olmanızı sağlar.

Asitli yiyeceklerden uzak durun


Hassas mideye sahip olanlar için uçak yolculuğu sorun yaratabilir. Yemek düzeninin daha da bozulması ve bununla beraber gelen uyku bozuklukları midenin daha çok ekşimesine neden olur. Bu yüzden uçak yolculuğunuzda asitli gıdalardan uzak durmanız ve yanınızda mide ilaçları bulundurmanız önemlidir.

Egzersiz yapın


Uzun süre oturarak seyahat etmek sıkıcı olabileceği gibi hareketsiz kalan bedeniniz için de iyi değildir. Özellikle bacak ve bel bölgelerinde yaşanan ağrılar, uçuşu çekilmez hale dönüştürebilir. Uçağı beklerken kısa yürüyüşler ve egzersizler yapmak, bolca su tüketmek bu durumun etkilerini azaltmaya yardımcı olur.  Ayrıca uçuş esnasında da 3 saatte bir koridorlarda tur atmak bedeninize iyi gelebilir.

Gidilen yerin saat dilimine uyun

Saat diliminin değişmesiyle vücudumuz olumsuz yönde etkilenebilir ve bu daha çok kendini  yorgunluk hissiyle gösterir. Gerekli önlemleri almamanız durumunda uçak seyahatiniz olumsuz yönde etkilenebilir; yolculuğun ardından hasta ve yorgun hissedebilirsiniz. Bunu engellemek için gidilen yerin saat dilimine göre yaşamak, uykunuz olmasa bile eğer geceyse uyumaya çalışmak biyoritmin adapte olmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra, uykudan 1-2 saat önce alınacak yapay melatolin hormonu, gidilen yerdeki saat dilimine uyum sağlamayı kolaylaştırabilir.

Gözlerinizi koruyun


Eğer göz kuruluğu şikayetiniz varsa, yolculuk esnasında bu durumla karşı karşıya kalma ihtimaliniz yüksek. Böyle durumlarda yanınızda taşıyacağınız suni göz damlası, tam bir kurtarıcı görevi görüyor.