Kategoriler
Sağlık

Güneşlenirken dikkat edilmesi gerekenler


Bronz bir tene sahip olma uğruna sıcak güneşin altında yatıp güneşlenmeyi çok severiz. Fakat bazen güneş kremi kullanmayı ihmal ederiz ya da kullanmamıza rağmen vücudumuz kıpkırmızı olur ve bu bize işkence gibi gelir. Peki bunu önlemek için güneşlenirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir birlikte göz atalım…

Güneşlenirken dikkat edilmesi gerekenler

Kokulu aloe vera kullanmayın


Aloe vera, anti-inflamatuar özelliklerine sahiptir ve güneşlendikten sonra veya önce cildinizi en iyi ferahlatma yollarından biridir. Yalnız, kokulu aloe vera içerikli losyonlar kullanırsanız cildiniz tahriş olabilir. Ayrıca uzmanlar tarafından daha etkili bir tedavi olması için tavsiye edilen  aloe veranın güneşlendikten sonra kullanılmasıdır.

Cildinizi soymayın ve kaşınmayın


Cildiniz soyunmaya başladığında iyileşmeye başlıyor demektir. Bu süreçte cildinizi kaşımamanız ve derilerinizi soymaya kalkışmamanız önemlidir.

Kimyasal bazlı güneş koruyucusu kullanmayın

Güneşlenmeye hazırlanırken kimyasal bazlı güneş koruyucularını kullanmayın. Eğer kullanırsanız ve cildiniz hassas ise iltihap kapma riskiniz çok yüksektir. Eğer cildiniz tahriş olursa, iyileşme sürecinin uzun süreceğine ve bu süreçte canınızın her dakika yanacağına uzmanlar tarafından dikkat çekilmektedir.

Makyaj yapmayın


Sahile veya havuza makyajlı olarak gitmeyin. Öncelikle yaptığınız fondöten veya pudranın cildinizi koruyacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aksine, cildinizdeki fondöten veya pudra  güneşlendikten sonra lekelerin oluşmasına neden olacaktır.


Güneş gözlüğü ve şapka ihmal edilmemeli


Vücudumuz için güneş başlıca D vitamini kaynağıdır. Ancak yeterli D vitamini sentezi için güneş altında çok uzun süre geçirilmesine gerek yoktur. Güneşe çıktığınızda güneş gözlüğü ve şapka kullanarak, vücudunuzun gereğinden fazla D vitamini sentezini almasını engelleyebilirsiniz. Böylelikle gözleriniz ve beyniniz de fazla ısı kaynağından etkilenmez.

Gölgeniz sizden daha uzun olsun

Uzmanlar, 10.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamaya ve açık hava aktivitelerini mümkün olduğunca sınırlandırmaya özen gösterilmesi gerektiğini vurguluyor ve ekliyorlar: “Gölgeniz sizden uzunsa güvendesiniz demektir. Sadece gölgede durmak bile UV’yi yüzde 50-95 oranında azaltmayı sağlar.”

Çocuklara daha çok özen gösterin


Korunmasız ciltte, güneşin yoğun olduğu saatlerde 15 dakika gibi kısa bir sürede bile güneş yanıkları oluşabilir. Özellikle çocuklar güneşe maruz kaldıklarında son derece dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü çocukluk döneminde meydana gelen güneş yanıkları, ileriki yaşlarda oluşan cilt kanserinin en önemli nedenini oluşturuyor.