Kategoriler
Temizlik

Temizlik malzemeleri nasıl temizlenir?


Temizlik malzemeleriyle evimizin her yerini detaylıca temizleriz. Peki hiç kullandığınız temizlik malzemelerini temizlemeyi düşündünüz mü? Bu malzemeler birçok yeri temizlemekte yardımcı olurken zamanla kir, yağ ve tozla kaplanır. Evinizi etkili bir şekilde temizleyebilmeniz için, bu malzemeleri de düzenli olarak temizlememiz gerekir. Çeşitlerine göre temizlik malzemeleri nasıl temizlenir detaylarıyla yazımızın devamında…

Temizlik malzemeleri nasıl temizlenir

Süpürge


Süpürgenin asıl amacı evdeki tozları ve çöpleri süpürmektir. Bundan dolayı da süpürgenizin içinde birçok bakteri, kıl ve zararlı şey bulunur. Haftada bir kez, süpürgenizi dışarı çıkarın ve sert bir yüzeye karşı sürtün. Bu işlem süpürgede kalan tozların ve kirlerin çıkmasına yardımcı olur. Ayda bir kez, bir kovanın içine ılık su ve bulaşık sabunu koyarak süpürgenizi bunun içinde temizleyiniz. Ardından süpürgeyi çıkarın ve durulayın, tekrar kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Tuvalet fırçası


Evinizin en kirli yerlerinden biri tuvalettir, bu da tuvalet fırçasının çoğu zaman temizliğe ihtiyacı olduğu anlamına gelir. 1 çorba kaşığı boraks ve sıvı sabunla 1 çorba kaşığı kadar bulaşık deterjanını karıştırın ve fırçanızı bunun içinde temizleyin. Fırçayı durulamadan önce en az 30 dakika bekletin. Tuvaleti her temizlediğinizde fırçayı da temizleyin ve fırçayı her dört ila altı ayda bir değiştirin.


Süngerler


Süngerler, bulaşıkları temizlerken çok kolay kirlenir. Süngerlerinizi dezenfekte etmek için önce ıslatın ve tüm kirleri akıtın. Hala ıslak iken, süngerleri mikrodalgaya yerleştirin ve iki dakika ısıtın. Daha sonra sıcak süngerleri dikkatlice çıkarıp soğuk suyun altında tutun, ardından kurumasını bekleyin.

Havlular


Temizlemek ve toz almak için kullandığınız havlular da sık sık yıkanmalıdır. Havlularla işinizi bitirdikten sonra, çamaşır makinesinde yıkayın. Bunun için makinenizi  en sıcak dereceye ayarlayın ve her zamanki deterjanınızı kullanın. Son aşamada kurutucunuzu en sıcak dereceye getirerek tamamen kurumasını bekleyin.

Sprey şişesi


Temizlik malzemesi şişelerinin bile zaman zaman temizlenmesi gerekir. Temizledikten sonra, kullandığınız her şişeyi kurulamak için bir temizlik bezi kullanın. Bu işlem, şişelerinizi temizlerken ellerinize bulaşabilecek mikropları ve kiri azaltacaktır.