Çinko eksikliğinin belirtileri ve tedavisi


Çinko, vücutta pek çok görevi olan önemli bir mineraldir. Hücrelerin gelişimi, onarımı ve bölünmesine yönelik kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesi için gerekli olan çinkonun en önemli rollerinden biri bağışıklık sistemini desteklemesidir. Belirtileri ciddi olmadığı sürece çinko mineraline sahip yiyecekler tüketerek, vücudun çinko ihtiyacı karşılanabilir. Yazımızda çinko eksikliğinin belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenleri anlatıyoruz…

Çinko eksikliğinin belirtileri ve tedavisi

Yağda eriyen vitaminlerin aksine çinko, vücutta uzun süre depolanmaz. Vücutta depolanabilen bir mineral olmadığı için günlük olarak gıdalarla yeterli alımı çinko eksikliğinin yaşanmaması için gereklidir. Bu sağlıklı bir yaşam sürebilmek için şarttır.

Çinkonun sağlığınız için diğer önemli faydaları; güçlü bir bağışıklık fonksiyonu, cilt, tırnak ve saç sağlığı, gıdaların metabolizması ve diğer besin maddelerinin emilmesi, hormon terazisi, bağırsak sağlığı, zihinsel netlik, yaraların iyileşmesi, DNA sentezi, göz sağlığı, gebelikte hayati nedenlerden biri olan doğru hücre bölünmesi, güçlü tat ve koku alma hissidir. Büyüme ve gelişimi desteklediği için gebelikte olduğu kadar çocuklarda da yeterli alımı çok önemlidir. Son araştırmalar çinkonun çeşitli kanserlere karşı da vücudumuzun koruduğunu kanıtlamaktadır.

Çinkonun vücuttaki görevleri ile bağlantılı olarak ortaya çıkan belirtiler arasında iştah kaybı, beklenenden yavaş büyüme ve gelişim, bağışıklık sisteminin zayıflaması bulunmaktadır:

Yoğun çinko eksikliğinde ise gecikmiş cinsel olgunlaşma, ishal, göz ve cilt lezyonları, halsizlik, tat ve koku almada bozulmalar, saç dökülmesi, yaraların iyileşmesinde gecikme, kilo kaybı ve yetersiz testosteron üretimine bağlı iktidarsızlık yaşanabilir.

Çinko eksikliğinin nedenleri


Çinko eksikliğine beslenmedeki yetersiz çinko seviyeleri ya da vücut tarafından çinko emilim bozukluğu neden olabilir. Çinko emilim bozukluğu çocuklar, hamileler, emziren anneler ve yaşlılarda yaygındır.

Risk altındakiler bağırsak problemleri, karaciğer, böbrek, diyabet, gastrointestinal hastalığı olanlar, hamileler, emziren kadınlar, erken doğan bebekler ve büyük miktarda demir alanlar veya yüksek tahıl veya vejetaryen diyet tüketenler olarak düşünülür.

Çinko eksikliği nasıl giderilir?

Çinko eksikliği tedavisi için doktor tavsiyesi ile alınan ilaçlarla çinko ihtiyacı belli bir seviyede tutulabilir. Fakat çocuklarda gelişim geriliği, tekrarlanan enfeksiyonlar ve aşırı kilo kaybı ciddi belirtiler oladığı sürece çinko mineraline sahip yiyecekler tüketerek, vücudun, çinko ihtiyacını karşılamak daha sağlıklı olacaktır.

Çinko içerikli gıdalar


Dengeli ve sağlıklı beslenmek çinko eksikliği riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Çinko beslenme eksikliği çinko takviyeleri alarak ve diyet yoluyla çinko alımının artırılmasıyla tedavi edilebilir. Protein bakımından zengin gıdalar örneğin istiridye, en yüksek doğal çinko kaynağıdır. Sonraki en yüksek kaynak sığır etidir. Aslında, bir istiridye günlük tüketimi karşılayacak kadar çinko içerir ve 75 gramlık istiridye püresi 74 mg çinko içerir, buna karşın 75 gramlık sığır etinde 7 mg bulunur. Diğer protein kaynakları fasulye, fıstık, fındık, yumurta, kabak çekirdeği, süt, bezelye, yulaf ve buğday çinko bakımından zengin besinlerdir. Tahıl gibi birçok gıdanın, çinkoya bağlanan fitilleri içerdiğini, bu gıdaları daha az çinko kaynağı haline getirmekte ve bazen vücuttaki çinko seviyelerine müdahale ettiğini not etmek de önemlidir. Yüksek tahıllı veya vejetaryen bir diyetin uzun süre tüketiminin çinko eksikliği için bir risk faktörü olarak düşünülmesinin nedenlerinden biri de budur.