Ağırlık kaldırmanın kadınlara faydaları


Bir egzersiz rutininde ağırlık kaldırma mutlaka olmalıdır. Birçok kadın, ağırlık kaldırmanın onları erkekler gibi kaslı hale getireceğini sansa da bu doğru değildir. Çünkü kadınlar, erkekler gibi kas gelişimini hızlandıran bir hormon olan testosteronu üretmezler. Gerçek şu ki, ağırlık kaldırmak 10-15 yaş daha genç görünmenizi ve hissetmenizi sağlar. Araştırmalar, kadınların ağırlık kaldırdıklarında, kendilerini hem daha mutlu hem de daha enerjik hissettikleri göstermektedir. Ağırlık kaldırmanın kadınlara faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok, yazımızın devamında bunlara yer veriyoruz…

Ağırlık kaldırmanın kadınlara faydaları

Yağ ve kalori yakmanıza yardımcı olur

Egzersiz rutininize mutlaka kuvvet antrenmanı veya ağırlık kaldırma eklenmelidir. Çünkü diyetteyken yapılan kardiyo hem yağ, hem de kas kaybına yol açabilir. Oysa ağırlıklarla antrenman yaparak sadece yağ yakarsınız ve kardiyo da bu sürecin kısalmasında yardımcı olur.

Yaralanma riskini azaltır

Herhangi bir kuvvet antrenmanı veya ağırlık kaldırma yaralanma riskini de azaltır. Kaslar, kemikler, bağlar ve tendonlar güçlenir. Ağırlık kaldırdığınızda, bağ dokusunun birincil lif kolajen üretimi artar. Bu da kemiklerinizi daha az kırılgan ve kaslarınızı daha güçlü hale getirerek yaralanma riskini önler.

Metabolizmayı hızlandırır

Metabolizmanız yaşlandıkça yavaşlar, yavaşladıkça da kilo alırsınız. Bunu önlemek için de ağırlık kaldırmanız şiddetle tavsiye edilir. Peki neden mi? Çünkü metabolizmanız ve kas kütlesi arasında doğrudan bir ilişki vardır, böylece kilonuzu  korumuş olursunuz. Dolayısıyla formda olmak istiyorsanız ağırlık kaldırmanız şarttır.


Diyabet riskini azaltır

Diyabet, yaşa bakmadan herkesi felce uğratabilen hastalıklardan biridir. Hatta ölümcül bir hastalığa kadar sürükleyebilir. Araştırmalar, yüksek fruktoz diyetine katılanlar üzerinde yapılan deneyde egzersiz rutinine herhangi bir kuvvet antrenmanını dahil edenlerin daha fazla glukoz toleransına, artmış insülin duyarlılığına, azalmış inflamasyona ve daha iyi lipit profiline sahip olduklarını göstermektedir.

Kalbinizin korunmasına yardımcı olur

Kalp rahatsızlığınız varsa kardiyo sizin için iyi bir tercih olmayabilir. Ancak bilim adamları, ağırlık kaldıran hastaların kalbinin spor yapmayan insanlara göre daha iyi korunduğu sonucuna vardılar. Ağırlık antrenmanı, koroner arter hastalığı olan hastaların kalp hızı değişkenliğinin, kalp kası gücünün ve dayanıklılığının gelişmesine destek olmaktadır.

Vücut dengenizi yerinde tutar


Vücut dengesini yerinde tutmak çok kolay değildir, bu yüzden birçok insan sürekli kambur durur. Ağırlık kaldırarak vücut dengenizi daha iyi hale getirebilirsiniz. Ağırlık kaldırmak kemik ve kas gücünüzü artırır; bu da daha iyi hissetmenizi sağlar.