Kategoriler
Sağlık

Güneş lekeleri için tedavi yöntemleri


Güneş lekelerinin oluşumuna güneşe maruz kalma süresi, cildin genetik yapısı, kullanılan bazı kozmetik ürünler, kimyasal maddeler, hormonal tabletler ve diğer birçok faktör neden olabilmektedir. Güneş lekelerini engellemek için alınması gereken bazı tedbirler vardır fakat oluşmuş cilt lekeleri de çözümsüz değildir. Bu yazımızın konusu son dönemde uygulanmakta olan etkisi yüksek güneş lekeleri için tedavi yöntemleri…

Güneş lekeleri için tedavi yöntemleri

Özellikle bahar ve yaz aylarında görülen en önemli cilt problemlerinden biri olan güneş lekeleri, genellikle melanositlerin sayı ve fonksiyonlarındaki artışın bir sonucudur. Güneş lekelerinde güneş hasarı oluşabilecek, beyaz tenli, zor bronzlaşan, kolay kızaran cilt tiplerinde daha sık rastlanmaktadır. Lekeler, güneşte aşırı kalan kişilerde ani yanmalar, soyulmalar ve kızarmaların tekrarı durumunda yıllar içinde ortaya çıkmaktadır.

En sık rastlanan güneş lekeleri; çiller, melazma, gebelik lekeleri ve solar lentigodur. Güneşin zararlı etkilerine bağlı olarak ortaya çıkan güneş lekelerinin yanı sıra bazı kozmetik ürünler, ilaçlar, kimyasal maddeler ve bitki özsularının güneş ışınlarıyla etkileşimi sonucunda da kalıcı cilt lekeleri ortaya çıkabilmektedir.

Oluşmuş lekelerde leke açıcı krem ve serumlar, kimyasal peelingler, dermaroller, PRP, mezoterapi, yüksek teknolojiye sahip lazerler ve ışık sistemleri olmak üzere birçok tedavi protokolü mevcuttur. Leke tedavisinde kişinin deri tipini, lekenin derinliğini ve yaygınlığını saptamak ve kişiye özgü tedavi planlamak gerekir.  En sık rastlanan cilt lekeleri ve tedavi yöntemleri ise şu şekildedir.

Çiller

En sık yüz, el sırtı, ön kol ve gövdenin üst kısımlarında yerleşen birkaç mm çapında deri seviyesinde yuvarlak veya oval kahverengi lezyonlardır. Çok açık tenli, kızıl saçlı, renkli gözlü kişilerde daha sık görülmektedir ve genetik geçiş gösterebilir. Yaz mevsiminde güneşin etkisiyle daha belirgin hale gelmektedir.

Solar lentigo


Özellikle yüz, omuz, sırt, göğüs ve el sırtında melanosit hücrelerinin güneş etkisiyle çoğalması sonucu oluşan çillerle karışan bir tablodur. Çilden daha koyu renkli ve daha büyüktür. Yaz kış deride kalır. Ani güneş yanıklarından sonra açık renkli kişilerde görülmesi sıktır. Kansere dönüşmez. Fakat lentigo maligna olarak adlandırılan deri kanserleriyle karıştırılabilir. Tedavi öncesinden dermatologlar tarafından dermatoskop denen cihazla ayırımı yapılmalıdır. Tedavisinde lazer sistemleri kullanılmaktadır.

Melazma

Genetik yatkınlığı olan kişilerde güneş gören bölgelerde özellikle güneşe maruz kalmakla ortaya çıkan çoğunlukla yüzü, nadiren de boyun, ön kolları etkileyen yaygın bir tablodur. Gebekik maskesi olarak bilinen ‘Kloazma’ bu tip lekelenmedir. Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, Güneş ışığına maruziyet, kozmetik ürünler, epilepsi grubu ilaç kullanımı, tiroid hastalıkları ve osteoporozu önlemek için kullanılan hormon ilaçları bu tip lekelenmeye neden olabilir. Hastaların güneş ışınlarından mümkün olduğunca kaçınması, düzenli aralıklarla güneşten koruyucu kremler kullanması gerekir. Melazma tedavisinde cilt doktorları tarafından reçete edilebilen krem tedavileri, kimyasal soyma işlemleri ve lazer tedavileri uygulanabilir. Fakat hangi tedavi uygulanırsa uygulansın tedavi sürecnde ve sonrasında güneşten koruyucu kremlerin düzenli kullanımı hem tedaviye destek sağlayacak hem de tekrarlama ihtimalini azaltacaktır.

Güneş lekelerine karşı alınması gereken önlemler

Güneşten koruyucu seçerken cilt tipine uygun ürünler seçmek gerekir. Örneğin kuru ise krem, yağlı ise losyon formunda bir ürün seçilmelidir. En az 30 koruma faktörlü güneş koruyucusu dışarı çıkmadan en az 20-30 dakika önce sürülmelidir ve plajda 2 saatte bir, gündelik hayatta ise 4 saatte bir yenilenmelidir.