Kategoriler
Beslenme

Kaçınılması gereken şekerli gıdalar


Şeker miktarı çok olan yiyecekleri tüketmek sizi şekere bağımlı hale getirir. Öyle ki sıkıntılı veya duygusal stres altında olduğunuza kendinizi direkt şekerli yiyeceklere yönlendirirsiniz. Şeker deyince direkt aklınıza lokum, çikolata veya benzeri yiyecekler gelmesin. Patates kızartması, tavada kızartılmış balık ve pizza gibi aklınıza gelmeyecek birçok gıda da şeker bulunmaktadır. Araştırmacılar, şeker yüklü gıdaların obezite, diyabet ve kalp hastalığına yol açabildiğine dikkat çekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında yaklaşık 1.9 milyar yetişkin ve 41 milyon çocuk obezite hastasıdır. İşte çok farkında olmadığımız fakat sağlığımızı tehdit eden kaçınılması gereken şekerli gıdalar

Kaçınılması gereken şekerli gıdalar

Mısır gevrekleri

Mısır gevrekleri, kolay ve hızlı hazırlanabilen bir besin türüdür. Bu yüzden bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Mısır gevrekleri genellikle çocuklar ve gençler tarafından tüketildiği için obezite tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Çok fazla şeker içeren bu besinden olabildiğince kaçının. Şekerli mısır gevrekleri yerine şekersiz olanları tercih edin.

Aromalı yeşil çay ve kahve

Yeşil çay oldukça sağlıklı bir içecektir. Düşük kafein ve yüksek antioksidan içeren bu içecek birçok hastalığa iyi gelir ve sağlığınıza oldukça faydalıdır. Günümüzde aromalı birçok yeşil çay çeşidi vardır ve bunlar gitgide popüler olmaktadır. Ama araştırmacılar bu tip aromalı kahvelerin ve yeşil çayların da içinde bulunan şeker miktarının oldukça fazla ve zararlı olduğu bulgularına rastlamışlardır. Ayrıca, kahve dükkanlarında bulunan aromalı kahveler bardak başına 100 gram kadar şeker içermektedir. Bu nedenle, dikkatli olun ve sağlık sorunları ile karşılaşmamak için şeker ve krema bulunmayan saf yeşil çay ve siyah kahve tüketin.Paketlenmiş meyve suları ve sodalar

Paketlenmiş meyve sularında çok az mineral ve vitamin bulunmaktadır. Ayrıca, ilave şeker, yapay tatlar ve renklendirici içermektedirler. Bunlar, yaklaşık 30-40 gr şeker ile birlikte 170 kaloriye kadar çıkan içeceklerdir. Bir kutu meyveli soda 39 gr şeker içerir, bu nedenle paketlenmiş soda içmekten olabildiğince kaçının. Eğer bunlardan kendinizi korumak istiyorsanız, evde kendiniz meyvenizi sıkarak gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Az yağlı yoğurt

Yoğurt oldukça sağlıklı bir besindir. Bakterileri korumakta en etkili besinlerden biri olan yoğurt, sindirimi de oldukça kolaylaştırır. Fakat az yağlı yoğurdun, tam yağlı yoğurttan daha sağlıklı olduğu yanlış bilinen bir bilgidir. Aslında az yağlı yoğurdun içine yoğun bir tat olsun diye şeker katılmaktadır. Bu yüzden az yağlı yoğurt yerine tam yağlı yoğurdu tercih edin.


Ketçap

Ketçap oldukça lezzetli ve popüler bir sostur. Peki tadı neden bu kadar güzel hiç düşündünüz mü? Bunun nedeni ketçabın katkı maddeleri ve koruyucular ile birlikte çok fazla şeker ve tuz içermesidir. Tuz ve şeker, ketçap yapımında hesaplı bir şekilde dengelenir. Böylece müşterilerin ketçabı daha çok tüketmesi sağlanır. Bir çorba kaşığı ketçap 5 gram şeker içerir. Bu yüzden ketçap da sağlığınız için kaçınılması gereken şekerli gıdalar arasında yer almaktadır.