Beyaz ayakkabıların temizliği


Beyaz ayakkabılar şık ve kullanışlı olsalar da, kolay kirlendikleri ve leke gösterdikleri için ilk aldığımız günkü haliyle kullanmak zordur. Bu yüzden onları temiz tutmak ve temizlemek çoğu zaman sorun olabilmektedir. Fakat hiçbir şey çözümsüz değildir. Beyaz ayakkabıların temizliği için en kolay yöntemleri ve bazı ipuçlarını  derlediğimiz yazımıza göz attıktan sonra bu işin sıkıntı olmaktan çıkacağına emin olabilirsiniz.

Beyaz ayakkabıların temizliği

Öncelikle yapmanız gereken ayakkabılarınızın temiz kalabilmeleri için önlem almaktır. Bunun için yeni ayakkabılarınızı kullanmadan önce, üzerlerine sprey şişe yardımıyla su püskürterek ilk bakımının yapılması tavsiye edilir. Püskürtme işlemini birkaç haftada bir ayakkabılarınızı nerede giymeyi planladığınıza veya günün hangi saatlerinde giyeceğinize göre uygulayabilirsiniz.

Beyaz ayakkabıları temizlemek için ne kullanılmalı?

Öncelikle, ulaşılması zor olan lekelere erişebilmenizi sağlayacak eski bir diş fırçasına ihtiyacınız var. Sadece ılık su ve sabun kullanarak beyaz ayakkabılarınızı diş fırçasıyla nazikçe temizleyin. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir nokta beyaz ayakkabılarınızı ve spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde diğer çamaşırlar ile birlikte yıkamamanız gerektiğidir. Bu işlem beyaz ayakkabıların rengini ve üzerindeki lekeleri daha kötü, hatta kalıcı hale getirebilir. Unutmamanız gereken bir diğer önemli husus da ayakkabılarınızı çamaşır suyuyla sıcak suda yıkamamaktır.

Diş macunu ile beyaz ayakkabıları temizlemek


Bu işlem için ihtiyacınız olan malzemeler, diş macunu, diş fırçası, ılık su, duş lifi, leğen, şampuan ve yumuşak bir fırçadır. Şimdi geçelim bu kadar malzemeyle ayakkabıları nasıl temizleyeceğimize. Öncelikle ayakkabınızın bağcıkları varsa onları çıkartın ve ardından ayakkabınızı soğuk suyla ıslatıp yıkayın. Bunu yapmanızın nedeni ise üzerindeki tozları akıtmaktır. Ayakkabılarınızı yıkadıktan sonra yumuşak fırça ile tabanını temizleyin. Bu sayede tabanda bulunan kirler yok olacaktır. Sonrasında, ayakkabınızı tekrar yıkayın ve leğenin içine koyun. Ayakkabılara yetecek kadar su ve şampuan ekleyerek duş lifi ile iyice yıkayın.


Diş macunu ve diş fırçasını ise beyaz yerleri fırçalamak için kullanabilirsiniz. Aslında yapmak istediğimiz lifle yıkadığımız halde kirli kalan yerleri temizlemektir. Diş fırçasına biraz macun sürüp kirli yerleri fırçalayın. Eğer ki çok zorlu bir leke değilse tüm lekeler kolaylıkla çıkacaktır. Ardından leğenin içinde bulunan suyu döküp ayakkabılarınızı fön makinesi ile kurutun. Sonrasında leğene ılık su doldurup bir miktar şampuan dökerek ayakkabıları leğenin içine koyun ve şampuan ile birlikte köpürtün. Bu şekilde yarım saat bekletin. Son olarak ayakkabılarınızı makinede normal yıkamaya alın ve soğuk suyla iyice durulatın. İşte hepsi bu kadar…