Erkeklerde saç dökülmesine karşı bitkisel çözümler


Günümüzde erkek ve kadınların en çok karşılaştığı sorunlardan biri saç dökülmesidir. Kadınlar genellikle hamilelik döneminden sonra bu tecrübeyi yaşarken, çoğu erkek de yaşı ilerledikçe saç dökülmesiyle karşı karşıya kalır. Saç büyümesini hızlı ve kolay bir şekilde teşvik eden çeşitli doğal yağlar vardır. Erkeklerde saç dökülmesine karşı bitkisel çözümler bu yazımızın konusu.

Erkeklerde saç dökülmesine karşı bitkisel çözümler

Saç dökülmesi, saçların zayıflaması ve incelmesi gibi farklı sebeplerden oluşan bir çeşit hastalıktır. Her yetişkinin, gün içerisinde 50 ila 100 tel arasında saçını dökülür. Herhangi bir nedenle bu sayının üstünde bir dökülme söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana başvurulmalı ya da saç dökülmesine bitkisel çözümler arıyorsanız, aşağıda sizlerle paylaşacağımız bitkisel yağları ve saç büyümesini artıran kürünü uygulayabilirsiniz.

Hint yağı

Hint yağı birçok kadının saçlarını ve kirpiklerini uzatmak için kullandığı çok etkili bir çözümdür. Bu erkekler için de geçerli. Hint yağı saç dökülmesini önlediği gibi aynı zamanda normal saç büyüme oranlarını iki veya üç katına çıkarabilir.

Siyah kimyon tohumu yağı


Siyah kimyon tohumu yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur ama özellikle saç büyümesi için etkilidir. Saç dökülmesine neden olan bazı mantar enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur ve saç dökülmesini önler. Siyah kimyon tohumu yağını saçınızın veya vücudunuzun geniş bir bölümünde kullanmadan önce alerjik bir yan etki olup olmadığını kontrol etmek için kolunuzun iç tarafına ufak bir miktar uygulayarak test edin.

Biberiye yağı


Biberiye saç büyümesini canlandırma özelliğiyle ilk akla gelen bitkilerdendir. Bu amaçla saç büyütme tedavilerinde şampuanlara katılır. Şampuanınıza ekleyeceğiniz az miktarda biberiye yağı, saç büyümesine fayda sağlayacağı gibi erkeksi bir koku da yaratır.

Lavanta esansiyel yağı

Lavanta esansiyel yağı, cilt sağlığını ve saç büyümesini iyileştirmek için yapılan kürlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu güzel kokulu yağ siyah kimyon tohumu ve biberiye kokusunu yumuşatır, ferahlatıcı ama kesinlikle erkeksi bir koku yaratır.

Yukarıda anlattığımız yağların birleşimiyle saç büyümesini artıran etkili bir bakım kürü hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

1/4 bardak hint yağı
1 tatlı kaşığı siyah kimyon tohumu yağı
1/2 çay kaşığı biberiye yağı
15 damla lavanta esansiyel yağı

Yapılışı

Tüm malzemeleri kahverengi damlalık gibi koyu renkli bir cam şişe içerisinde birleştirin. Saçınızı nemlendirin ve kafa derinize 10-30 damla koyarak masaj yapın. Bir saat boyunca ya da bir gece boyunca bekletin ve yıkayın. Bu kürü gece uygulamanızı ve yağ lekelerini önlemek için yastığınızın üzerine havlu koymanızı öneriyoruz. Saç büyümesini artırmak için haftada bir kez veya gerektiğinde kullanın.


Kürü saç derinize uygulamadan önce kolunuzun iç tarafında tüm yağları ufak bir miktar uygulayarak test edin ve herhangi bir alerjik reaksiyon veya hassasiyete neden olursa kullanmayın. Siyah kimyon tohumu yağı hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir.