Kategoriler
Kişisel Bakım

Evde balm yapımı


Hepimiz yumuşak, güzel görünümlü dudaklara sahip olmak isteriz. Dudaklarınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri onlara ihtiyaç duydukları besleyici bakımı yapmaktır. Özellikle hassas dudakların yaşam tarzına, güneşe ve sert hava koşullarına karşı dayanma güçleri daha düşük olabilir. Kuru, soyulan ve çatlamış dudaklardan muzdarip olmanız halinde, buna dikkat etmeniz gerekir. Evde balm yapımı başlıklı konumuza göz atarak sağlıklı ve yumuşak dudaklara sahip olabilirsiniz…

Evde balm yapımı

Akçaağaç şuruplu balm

Yapımı oldukça kolay olan akçaağaç şuruplu balm için ihtiyacınız olacak malzemeler; 5  gr balmumu, 3gr hindistan cevizi yağı, 4 gr tatlı badem yağı, 4 gr kakao yağı, 2 gr soya lesitini ve 4 gr koyu akçaağaç şurubu. İlk önce kakao yağı, hindistan cevizi yağı, balmumu yağı, tatlı badem yağı, soya lesitini ve akçaağaç şurubunu bir tavaya ilave edin. Ardından ateşi açarak malzemelerin biraz ısınmasını sağlayın. Yeterince ısıttıktan sonra tavayı ocaktan alın. Malzemeleri çırpmaya başlayın ve bir süre öyle bırakın, soğuduğunda ise tekrar çırpın. Karışım elde edildiğinde ve oda sıcaklığına gelene kadar soğuduğunda, balm’ınızı bir cam kavanoza koymanız yeterli olacaktır.


Vanilyalı ve portakallı balm

Vanilyalı ve portakallı balm için ihtiyacınız olacak malzemeler; 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 çay kaşığı rendelenmiş balmumu, 2 çay kaşığı karite yağı, 6-8 damla portakal esansiyel yağı, 1/8 çay kaşığı vanilya özüdür. Yapımına yağları, balmumunu ve karite yağını bir tavaya ilave ederek başlayalım. Sonrasında ateşi açarak malzemelerin biraz ısınmasını sağlayın. Ardından ise malzemeleri birleştirmek için iyice karıştırın. Tavayı ocaktan aldıktan sonra, esansiyel yağ ve vanilya özünü ekleyerek tekrar karıştırmaya başlayın. Son olarak, balm’ınızı bir kavanoza koymanız yeterli olacaktır.


Lavantalı balm


Lavantalı balm yapımında kullanacağınız malzemeler; 1 çorba kaşığı balmumu, 2 yemek kaşığı karite yağı, 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ve 6 damla lavanta esansiyel yağıdır. İlk önce balmumu, hindistancevizi yağı ve karite yağını orta veya düşük ısıda küçük bir tencerede eritin. Tencereyi ocaktan aldıktan sonra, esansiyel yağı ekleyin ve karışımı çırpın. Ardından bu karışımı kavanoza dökün ama soğuyana ve katılaşana kadar sakın kullanmayın.


Greyfurtlu balm

İhtiyacınız olacak olan malzemeler; 1 çorba kaşığı hint yağı, 1 çorba kaşığı karite yağı, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 1/4 çay kaşığı greyfurt esansiyel yağı ve toz pancar köküdür. Öncelikle karite yağını, balmumunu, hindistan cevizi yağını ve hint yağını küçük bir tencerede düşük ısıda ısıtalım. Tavayı ocaktan kaldırdıktan sonra, greyfurt esansiyel yağını da karışıma ekleyin ve iyice karıştırın. Son olarak ise boş bir kavanoza karışımı aktarabilirsiniz.

Ahududu ve limonlu balm

İhtiyacınız olacak olan malzemeler; 2 çay kaşığı jelatinli ahududu, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 3-4 damla limon esansiyel yağı, bir kaşık ve mikrodalga fırın. Yapımına katı hindistan cevizi yağını yaklaşık 20 saniye mikrodalgada ısıtarak başlayın. Ahududulu jelatin karışımını, diğer karışıma ekleyin ve mikrodalga fırında ısınan malzeme ile karıştırın. Sonra elde ettiğimiz karışımı mikrodalga fırına tekrar koyunuz. Jelatin eridikten sonra yağın derin bir ahududu rengine büründüğünü görebilirsiniz. Ardından limon esansiyel yağını ekleyin ve karıştırın. Son olarak karışımı dikkatlice kavanoza dökün ve sertleşene kadar buzdolabında kalmasını sağlayın.


Evde balm yapımı yazımızda paylaştığımız yukarıdaki tariflerden dilediğinizi seçerek evinizde kendi balm’ınızı kolayca yapabilirsiniz.