Migren ağrılarını azaltmanın en doğal yolları


Migrenler tipik baş ağrıları değildir. Bunu bir kere tecrübe ettiğinizde, baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı duyarlılığınızın düşeceğini farkındasınızdır. Migren ağrısına maruz kaldığınızda, onu ortadan kaldırmak için neredeyse her şeyi yaparsınız. Doğal çözümler migren semptomlarını azaltmak için ilaçsız bir yoldur. Bu tedaviler, migreni önlemeye veya en azından şiddet ve sürelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yazımızda Migren ağrılarını azaltmanın en doğal yolları hakkında bilgiler vereceğiz.

Migren ağrılarını azaltmanın en doğal yolları

Sağlığa zararlı yiyeceklerden uzak durmak

Diyet, migren önlenmesinde hayati bir rol oynar. Birçok yiyecek ve içecek, migren tetikleyicileri olarak bilinir. Örneğin; et ve tavuk ürünleri, alkol, cheddar peyniri, fasulye, kurutulmuş meyveler…

Az miktarda kafein, bazı kişilerde migren ağrısını hafifletebilir. Kafein bazı migren ilaçlarında da bulunur. Ancak, çok fazla kafein migren ağrısına neden olabilir.


Lavanta yağı uygulayın

Lavanta esansiyel yağını teneffüs etmek migren ağrısını hafifletebilir. 2012 araştırmasına göre, 15 dakika boyunca migren ağrısı sırasında lavanta yağı soluyan kişiler, plasebo çekenlere göre daha hızlı iyileştiler. Lavanta yağının doğrudan teneffüs edilmesinde bir sakınca yokturNane yağı uygulayın

Nane yağındaki mentol, 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, migren ağrısını engelleyebilir. Buna ek olarak mide bulantısına ve görme zayıflığına da oldukça iyi gelir.


Yoga yapın

Yoga, beden ve ruh sağlığını hem koruyan hem de iyileştiren bir yaşam biçimidir. Araştırmalar, yoganın migrenlerin sıklığını, süresini ve yoğunluğunu azaltabileceğini söylemektedir. Yoga düzenli olarak uygulandığında anksiyeteyi iyileştirmekte, migren-tetikli bölgelerdeki gerilimi serbest bırakmakta ve damar sağlığını iyileştirmektedir.


Diyetinize magnezyum ekleyin


Magnezyum eksikliği baş ağrısına ve migrene sebep olmaktadır. Çalışmalar magnezyum oksit takviyesinin auralı migreni önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Magnezyumun menstruasyonla ilişkili migrenleri de önleyebilmkentedir. Badem, susam taneleri, ay çekirdeği, kaju fıstığı, fıstık ezmesi, yumurta ve süt gibi besinlerden de vücudunuzun magnezyum ihtiyacını karşılayabilirsiniz.